Kediler

Kediler Lazerleri Neden Kovalar?

Tüm kedi ebeveynleri, kedi ve lazer işaretçi arasındaki ebedi mücadeleye aşinadır. Bu kadar küçük ve kokusuz bir şey için, bu küçük kırmızı nokta, kedileri kesinlikle yakalayamamalarına rağmen (veya belki de bu nedenle) meşgul edebilir. İlginçtir ki, lazer işaretleyicilerin kedi arkadaşlarımız için harika bir oyuncak olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Öyleyse neden kediler lazerleri kovalar ve lazeri farklı bir oyuncak türü lehine bırakmanın zamanı geldi mi?

Lazerin Cazibesi

Bir lazerin noktası odanın etrafında dönerken, kediniz onu koşmaya ve saklanmaya çalışan küçük bir hayvan olarak yorumlar. Böylelikle, bazı doğal kedi davranışları , özellikle de söz konusu avı avlamak, saldırmak ve öldürmek için doğuştan gelen arzu ortaya çıkar. Bunun sadece bir projeksiyon olması çok da önemli değil çünkü kediniz zeka üzerinde değil, otomatik pilotta çalışıyor.

Kediler Lazerleri Nasıl Görüyor?

Kediniz bir lazeri kovaladığında burada da başka bir faktör var ve bu da basitçe çekici görünmesidir . Nedenini anlamak için, kedinizin gözlerinin nasıl çalıştığını ve insan gözünden nasıl farklı olduklarını temel bir anlayışa sahip olmanıza yardımcı olur .

Retina, gözün ana yapılarından biridir. İki temel hücre türünden oluşur: çubuklar ve koniler. Çubuklar düşük ışıkta görme ve hareket algılama ile ilgilenirken, koniler gözün rengi görmesine yardımcı olur. İnsan gözünün çubuklardan daha fazla konisi vardır, bu da dünyayı çok canlı bir şekilde gördüğümüz anlamına gelir. Öte yandan kedilerin konilerden daha fazla çubuğu vardır ve bu da onları en ufak bir hareketi bile algılamada uzman yapar.

Kediler ve Lazerler Üzerine Tartışma

Kedinizi lazerlerle baştan çıkarmanın iyi bir fikir olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olduğunu duymak şaşırtıcı olabilir, ancak kedi lazer tartışması bir süredir devam eden bir konudur.

Anti-lazer olan kedi meraklılarının belirttiği temel sorun, kedinizin bir lazer kovalamasını sağlamanın bir çeşit alay konusu olmasıdır. Unutmayın, kediniz o kırmızı noktayı takip ediyor ve saldırıyor çünkü beyni ona yiyeceği yakalayıp öldürmesini söylüyor. Kedi, eğlense bile, bunu bir oyun biçimi olarak belirgin bir şekilde yapmıyor.

Lazer ulaşılamaz bir hedeftir ve kedinizin avlanma becerileri ne kadar iyi olursa olsun, onu asla yemeyecek ve yırtıcı döngüsünü asla bitiremeyecektir. Birçok kedi hileyi anlar ve lazerle etkileşime girmeyi bırakır. Diğerleri bunu son derece sinir bozucu bulur ve sonuç olarak kötü davranmaya başlayabilir. Hayal kırıklığına uğramış kediler, yıkıcı veya saldırgan olmak gibi ideal olmayan şekillerde hareket ederler. Kedinizle oynamak ve bir lazer ile kötü davranış arasında bir bağlantı olduğunu fark ederseniz, muhtemelen işaretçiyi bir kenara bırakmanın zamanı gelmiştir.

Lazer işaretçilerinin daha çok bir oyun ve daha az takıntıya dönüşmesine yardımcı olmak için, oynamayı bitirdiğinizde kedinize bir ödül veya fiziksel bir oyuncak verin. Bu şekilde, lazerin kendisi olmasa bile bir “öldürmenin” tatminini elde edecektir.

Lazer İşaretçisi Güvenlik İpuçları

Kedinizin aslında bir lazeri kovalamaktan hoşlanıyor gibi görünmesi ve sadece sonu gelmeyen bir av-sıçrama-hayal kırıklığı döngüsüne yakalanmaması koşuluyla, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur. Bir lazeri kovalamak, kedinizin fiziksel ve zihinsel egzersiz yapması için harika bir yoldur ve aynı zamanda kedinizin kedicik içgüdülerine bir süreliğine dokunmasını sağlar – evdeki kedilerin istedikleri kadar sık ​​yapamayacakları bir şey.

Elbette, oyun sırasında kedinize zarar vermekten kaçınmak için uygun güvenlik ipuçlarını uyguladığınızdan emin olmalısınız. İşte dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta.

Işığı doğrudan kedinizin gözlerine tutmayın. Oyuncak lazerler bile inanılmaz derecede parlak bir ışık yayar, bu yüzden onu doğrudan kedinize (ya da kendinize!) Tutmamalısınız. Bunu yaparsanız, görme sorunlarına ve / veya göz yaralanmalarına neden olabilirsiniz .

Kedinize bol miktarda başka oyuncak verin. Lazer, kedinizin oyun için tek çıkış noktasıysa, hayal kırıklığının artmaya başlaması daha olasıdır. Kedi nanesi oyuncakları ve asaları da dahil olmak üzere, avlanmak ve oynamak için diğer birçok nesneye erişimi olduğundan emin olun.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu