Köpekler

Bir Köpek Ne Kadar Su İçmeli?

Köpek Ne Kadar Su İçmeli Su, vücuttaki sağlıklı ve canlı hücrelerin ana bileşenidir. Su olmadan köpeğinizin vücudu düzgün çalışmayacaktır. Daha spesifik olarak, köpeğiniz susuz kalacaktır  .

Köpeğiniz yeterince su almadığında bu gerçekleşebilir , bu nedenle köpeğinizin su kabını her gün temizlemeli ve yeniden doldurmalısınız.

Ayrıca köpeğinizin ne zaman normalden daha fazla su içtiğini de bilmeniz gerekir, çünkü bu bir hastalık belirtisi olabilir.

Peki bir köpek ne kadar su içmeli? Köpeğinizin yeterince su veya normalden daha fazla su içip içmediğini öğrenin.

Bir Köpeğin Ne Kadar Suya İhtiyacı Var?

Bir köpeğin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu tahmin etmenin birkaç yolu vardır ve bu, bireysel koşullara göre değişiklik gösterir.

Genel olarak, köpekler her gün vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1 ons su (bir fincanın 1 / 8’i) içmelidir. Bununla birlikte, köpeğinizin ne kadar su içeceğini etkileyebilecek birçok faktör vardır, bu nedenle köpeğinizin su alımını kısıtlamamalısınız.

Köpek Ne Kadar Su İçmeli Veteriner hekiminiz tarafından belirtilmedikçe, evcil hayvanınızın içeceği su miktarını tam olarak ölçmek gerekli değildir. Köpeğinizin her gün bol miktarda taze ve temiz su aldığından emin olun.

Köpeğiniz Bazen Neden Daha Az Su İçebilir?

İşte bir köpeğin normalden daha az su içmesinin birkaç yaygın nedeni var.

Köpeğiniz Islak Yiyecek veya Ev Yapımı Bir Diyet Yiyor

Konserve mama veya ev yapımı diyetle beslenen köpekler, yaklaşık% 65-80’i su olduğu için yiyeceklerinden biraz nem alırlar. Köpeğinizin günlük olarak sadece kuru mama yemekten daha az içtiğini fark edebilirsiniz.

Köpeğiniz Hasta veya Acı Çekebilir

Köpeğiniz başka bir altta yatan nedenden dolayı hastaysa veya hareket veya ağrı sorunları varsa, ihtiyaç duydukları suyu da içmeyebilir. Köpeğinizin neden yeterince su içmediğini ve nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için veterinerinizle konuşun .

Köpeğiniz Fazla veya Egzersiz Yapıyor

Köpeğinizin yaptığı egzersizin yoğunluğuna ve miktarına bağlı olarak daha fazla su gerekli olabilir. Bunun nedeni, aşırı nefes nefese ve tükürük salgılayarak suyun kaybolmasıdır.

Köpek Ne Kadar Su İçmeli
Köpek Ne Kadar Su İçmeli

Köpekler Musluk Suyu İçebilir mi?

İnsanlar için güvenli olan musluk suyu köpekler için de güvenlidir. Çoğu durumda, köpeğiniz için musluk suyu yeterlidir. Bununla birlikte, güvensiz musluk veya kuyu suyu bulunan bir yerde yaşıyorsanız, lütfen köpeğiniz için şişelenmiş veya filtrelenmiş su sağlama seçeneklerini veterinerinizle görüşün.

Bir Köpek Yeterli Su Almazsa Ne Olur?

Birçok önemli vücut işlevi su gerektirir, bu nedenle yeterli bir tedarik olmadan köpeğiniz hızla hastalanabilir ve susuz kalabilir .

Organlar sonunda sürekli su eksikliği nedeniyle hasar görür ve yeterince uzun sürerse böbrekler, karaciğer ve diğer organlar kapanmaya başlar. Ölüm kısa bir süre sonra gelecek.   

Genel olarak, sağlıklı bir köpek yeterli su tüketmek için günlük yeterli su içecektir, ancak dehidrasyonun  meydana gelebileceği birkaç durum vardır  .

İşte bir köpeğin susuz kalma riskinin artabileceği birkaç durum:

  • Böbrek hastalığı
  • Metabolik bozukluklar ( diyabet gibi )
  • Kanser
  • Hamile / emziren hayvanlar, daha yüksek ihtiyaçları olabileceğinden daha kolay susuz kalma riski altındadır.

Dehidrasyon için Köpeğinizi Nasıl Kontrol Edersiniz?

Köpeğinizin susuz kalmadığını görmek için şu adımları izleyin:

  1. Omuz bıçakları arasında cildi nazikçe sıkıştırın.
  2. Cildi nazikçe yukarı çekin ve serbest bırakın.
  3. Derinin yerine oturmasını bekleyin.

Cilt hiç tereddüt etmeden hızla yerine geri dönmelidir. Dehidrasyon varsa, cilt yavaşça geri dönecek veya hatta yerine oturmadan önce bir süre ayakta kalabilir.

İşte köpeklerde diğer bazı dehidrasyon belirtileri:

  • Diş etleri kuru, yapışkan veya soluk görünür
  • Kuru, çökmüş gözbebekleri
  • Kuru burun ve ağız

Ya Köpeğiniz Aşırı Miktarda Su İçiyorsa?

Köpeğinizin normalden daha fazla içtiğini veya idrar yaptığını fark ederseniz , veterinerinize bildirin. Birçok hastalık süreci bu semptomu gösterdiğinden, bu sorunun birçok nedeni vardır.

Kan veya idrar testleri ile birlikte kapsamlı bir fizik muayene, veterinerinizin sonraki adımlarını yönlendirmeye yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızın su alımını ölçmeniz istenebilir; bu durumda, onları diğer evcil hayvanlardan ayırmanız gerekebilir.

Yine de fazla miktarda su sağlamalısınız, ancak kaseye ne kadar eklediğinizi ve her günün sonunda ne kadar kaldığını, artı köpeğinizin yemeklerine eklenenleri ölçün, böylece toplam su miktarını tahmin edebilirsiniz. köpeğiniz bir günde içer.

Su Kasesini Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Su ve yemek kapları her gün sabun ve suyla ovalanmalıdır. Bu kaseler yiyeceklerle ve evcil hayvanınızın tükürüğüyle temas ettiğinden, bakterilerin büyümesi için iyi yerler olma eğilimindedirler.

Kaseler pürüzsüz ve temizlenmesi kolay olmalı, köşeler ve çatlaklar ve hatta bakterilerin saklanıp hayatta kalabileceği çizikler olmamalıdır.

Köpeğinizin sağlığını korumak için yeterince su almadığından veya çok fazla su içtiğinden endişeleniyorsanız, tavsiye için veterinerinizle konuşun. Uygun sıvı alımını sürdürmek, köpeğinizin sağlığı için göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu