Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Tek Ayak Üstünde Neden Durur?

Yazımızı Faydalı Buldunuz Mu ?

0%

99

Yazımıza Puan Vermeden Geçmeyin

User Rating: 3.73 ( 4 votes)

En sık sorulardan birisi olan muhabbet kuşu tek ayak üstünde neden durur?.
Pet Bilgi olarak bu konu hakkında yazmak istedim çok soru geliyor.
Sormak istediklerinizi yorum olarak yazarsanız sizlere cevap veririm.
Muhabbet Kuşlarının tek ayak üstünde durmasının bir kaç sebebi olabilir.
Bunları sayalım:

 1. Muhabbet Kuşları Uyurken tek ayak üstünde dururlar.
 2. Kuşumuzun ayağı Mantar olabilir.
 3. Yaralanmış olabilir.

Şimdi Kuşlarımız neden uyurken tek ayak üstünde durur?


Kuşların bacaklarının arkasında, ayaklarının altına kadar uzanan “fleksor tendonu” denilen bir kilitleme mekanizması vardır. Kuş uyuyacağı vakit bacaklarını kısar ve ağırlığı bu bağlantıya yüklenir. Bunun sonucu pençelerini tünediği yer etrafında iyice kapatır.


Bu kilitleme o kadar güçlüdür ki, kuşun minik gövdesinin salınımına hiç bir şekilde müsaade etmez. Kuş hareket edeceği vakit bacaklarını düzleştirir, tendon gevşer ve kilit açılır. Bu sayede kuşlar elektrik tellerinin üzerlerinde, evcil olanlar kafeslerinde incecik bir tel veya tahta parçası üzerinde düşmeden uyuyabilirler.


işin bir başka ilginç boyutu da kuşların bir kısmının, özellikle leylek, flamingo gibi uzun bacaklı olanlarının sadece uykuda değil uyanıkken de tek bacak üzerinde durmayı tercih etmeleridir. Bu durum basitçe diğer ayaklarını dinlendirme olarak yorumlanır ama asıl sebep başkadır.

muhabbet kuşu tek ayak üstünde
muhabbet kuşu tek ayak üstünde

Kuşumuzun ayağı Mantar olabilir. ?


Kuşunuzun ayağı mantar hastalığına yakalanmış olabilir. hastalığın ilerleme durumuna göre krem tedavisi ile iyileşir. En kısa sürede veterinere danışarak uygun ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Yaralanmış olabilir.


Kuşlarımız kafes etrafındaki tül, cam perdesi ve kıyafetlerimize takılıp tırnağını koparabilir.
Başka kuşla kavga edip ayağından zarar görmüş olabilir.
incitmeden kuşlarınızı severken arada bir kontrol etmekte fayda var.

Söylediğim gibi sorularınızı yorum olarak yazarsanız sizlere müsait oldukça cevap vereceğim.
okuduğunuz için teşekkür ederim. Pet Bilgi

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar muhabbet kuşumu tırnagı kopmuş bir şekilde kanlar içinde buldum. Kanını o an durdurabildim. Ayagı şişti Daha sonrasında diğer tırnaklarınıda teker teker kopardı diğer ayagındakilerde dahil. Veterinere götürdük remedial kremi verdi ve 3 ayda kendine gelecegini söyledi bazı parmaklarında morluklar var. Normalde çok hareketli ve konuşkandı ama başlarda konuştu ama daha sonrasında bizimle hiç ilgilenmedi. 1 hafta oluyor. Nasıl tekrar alıştırabilirim belkide acısından böyle yapıyor nasıl acısını geçirebilirim ne olur yardım edin.
  Şimdiden teşekkür ederim.

   1. benim kuşum şimdi tek ayak üstünde duruyor ama uyuyor ayaklarını göbeklerinini içine sokmuş bunu sence masuz yapıyor heralde bizim ayaklarında bir şey yok ki bizim ki baya bir caklıyor ne diyorsa acaba ben bile anlayamıyorum şimdi müzik açşam hemen caklıyor o ndense acaba bizim kuş hemen 5 dakika içerisinde uyuyor çok yaamaz bizimki bokları yiyor bizim ev yemekleri yiyor ben anneme diyorum ki aanne bunun göbeklerine dokunmaz mı diyorum ben annem diyor ki hayır diyor peynir domates maydonoz marul ekmek yumurta bunlardan yiyebilir deme bizim ki valla herşey yiyiyor valla çorba verebilir miyiz acaba makarna bile yiyor şimdi uyandı bile ara sıra bize öpüçük atıyor bize ama yalnız öpüçük atarken caklıyor valla bizim ki şu an 7 aylık oldu adı berduş ve beduş ve buğday isim değiştirdim ben

    1. Merhaba Muhabbet kuşları için ev yemekleri zararlıdır. tuzlu ve yağlı şeylerden uzak tutun. maydanoz, marul, nane, salatalık, kabak, havuç ve yumurta bunları yiyebilir sakıncası yok aksine çok faydalıdır, iyice yıkadıktan sonra ufak porsiyonlar halinde verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu