Muhabbet Kuşu
Trend

Muhabbet Kuşu İshal Nedenleri ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal
Muhabbet Kuşu İshal

Muhabbet kuşu ishal hastalığı muhabbet kuşlarında en çok görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. İshal olması durumunda muhabbet kuşlarında bazı belirtiler ortaya çıkabileceği gibi bu hastalığın oluşmasına da bazı durumlar sebebiyet vermektedir. Böyle bir durum fark edildiğinde tedaviye hemen başlanmalıdır.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşu ishal olup olmadığının en önemli belirtilerinden biri de dışkılarında olan değişimlerdir. Böyle durumlarda dışkılar daha sıvı halde ve daha açık renktedir. Mevsim değişikliği gibi bazı nedenlerle ishal olabildiği gibi uzun süre ishallerde muhabbet kuşlarında sıklıkla görülmektedir. Uzun süre geçmeyen ishal durumu ve muhabbet kuşunun halinde belirgin değişiklikler varsa hastalık ciddi bir boyutta demektir ve hemen tedaviye başlamak gerekir.

Muhabbet Kuşu İshal Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşu İshal Olmasının Nedenleri

Muhabbet kuşlarının ishal olmalarının birçok sebebi olabilmektedir.

1.      Beslenmenin Düzensiz Olması

Muhabbet kuşlarının beslenmeleri sağlıklı olmaları açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle muhabbet kuşlarına verilecek olan yem ve besinler gerektiği kadar ve vitamin değeri yüksek besinler olmalıdır.

2.      Stres

Diğer birçok canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da stres birçok hastalığın başlıca sebebi olabilmektedir. Stresin oluşturduğu en zor durumlardan biri de bağışıklık sistemine olan olumsuz etkisidir. Stres muhabbet kuşlarında bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabileceği gibi bu duruma bağlı ishal ortaya çıkabilecektir.

3.      Yiyeceklerin Taze Olmaması, Bozuk Olması

Muhabbet kuşu ishal olma nedenleri arasında en sık görülenlerden biri de bozuk ve bayat yiyeceklerin kuşa verilmesidir. Bu durum muhabbet kuşlarının sindirim sistemlerinde bozukluk olmasına neden olacaktır. Muhabbet kuşlarına olabildiğince taze besinler verilmelidir.

4.      Suluklarının Temiz Olmaması

Muhabbet kuşlarının sulukları en sık bakteri üreyen yerler arasında yer alır. Bakteriler de sindirim sistemini bozan en temel etkenler arasındadır. Bundan dolayı muhabbet kuşlarının sulukları sık sık temizlenmeli ve bakteri üremesinin önüne geçilmelidir.

5.      Uygun Sıcaklık Koşullarının Sağlanmaması

Gerekli ısıya sahip olmayan yerde kalan muhabbet kuşu ishal olma durumu daha fazla olacaktır. Sıcak ve soğuk hava geçişlerinde kalan kuşların vücut dirençleri düşecek dolayısıyla bu durum ishal olmalarına ortam hazırlayacaktır. Böyle bir durumda sebebiyet vermemek için muhabbet kuşlarının cereyanlı ortalardan uzak tutularak gerekli ısıya sahip yerlerde durmasına özen gösterilmelidir.

6.      Yeni Sahiplerine Alışma Süreci

Muhabbet kuşları yeni sahiplenildikleri yerde bir süre sessiz ve içine kapanık yaşarlar. Bulundukları yere alıştıkları ve uyum sağladıkları zaman eski hallerine geri dönerler. Bunun için içine kapanık oldukları bu süre içerisinde ishal olma durumları söz konusudur.

7.      Mantar Rahatsızlığı Olması

Muhabbet kuşlarında çeşitli nedenlere bağlı oluşacak mantarlar ishal olmaya neden olacaktır. Bunun için olabildiğince tedbirli olmalı beslenme ve bakımlarında gerekli özen gösterilmelidir. Böylece mantar hastalığının olması önlenebilecektir.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet kuşu ishal olma durumlarında kuşlar yoğun sıvı kaybederler. Bunun için temiz su suluk da mutlaka bulunmalı ve gün içerisinde sık sık değiştirilmelidir. Bu yöntemle bol sıvı alınması sağlanmalıdır. Muhabbet kuşları ishal olma süreleri içinde ısı kaybına da uğrayacaklardır. Bundan dolayı bulundukları ortamın sıcak olması iyileşmeleri için oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşlarına ishal olmalı durumunda verilecek olan bazı vitaminler hastalığın iyileştirilmesini sağlayacaktır. Genellikle petshoplarda satılan ishale karşı vitaminler, üzerinde yazıldığı şekilde uygulanmalıdır. Tedavi yöntemi çoğunlukla suya vitaminin damlatılması yoluyla olmaktadır.

İshal olma sürecinde verilecek olan meyve ve sebzeye de dikkat edilmelidir. Bu süreç içerisinde bu besinler olabildiğince az verilmelidir. İshalin önlenmesi adına patates haşlayarak kafese koymak doğal yoldan iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır. Bunun yanında pirinç lapası yapılarak kuşa yedirilmesi ishali önleme oldukça etkili olmaktadır.

Muhabbet kuşu ishal olduğu durumlarda kafeste bulunan diğer kuşlardan ayrılarak farklı bir ortamda tedaviye devam edilmelidir. Böylece hastalığın diğer kuşlara bulaşma durumu önlenecektir.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu