Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Sağlıklı Beslenme

Muhabbet Kuşu Sağlıklı Beslenme
Muhabbet Kuşu Sağlıklı Beslenme

Beslenme her canlının ayakta kalabilmesi için gerekli bir durumdur.  Muhabbet kuşlarının da sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri ve neşeli olmaları için beslenmeleri oldukça önemlidir. Bunun için pet shop ve marketlerde muhabbet kuşlarına özel besinler ve yemler satılmaktadır. Muhabbet kuşu sağlıklı beslenme işleminin sınırı sadece yemler değildir. Takviye olarak verilecek bazı gıdalar onların hayatlarına devam ettirmelerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Muhabbet Kuşları Ne Yer?

Muhabbet Kuşları Ne Yer?

Muhabbet kuşları ilk olarak kendileri için hazırlanmış yemleri yerler. Bunun dışında özellikle yeşil yapraklı besinler muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu gıdaları verirken olabildiğince dikkatli olmak gerekir. Yeşil yapraklı besinlerin sık verilmesi muhabbet kuşlarında ishal ve buna bağlı bazı hastalıklara neden olabilecektir.

Muhabbet kuşları sağlıklı beslenme için en gerekli besinlerden biri de yumurtadır. Yumurtada ve kabuğunda bulunan yüksek protein muhabbet kuşlarının kas yapılarının güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bir yumurtanın dörtte biri kadar haşlanmış yumurta vermek ve yumurtanın kabuğunu vermek muhabbet kuşlarının sağlığı için oldukça önemli olacaktır.

Bazı sebze ve meyveler muhabbet kuşlarının hem sevdiği hem de fayda bulduğu yiyecekler arasında yer almaktadır. Fakat bu yiyeceklerin kuşların bağırsaklarında rahatsızlıklara neden olmaması için bol su ile iyice yıkanması gerekir. Muhabbet kuşlarına verilebilecek besinler;

 • Kıvırcık,
 • Havuç,
 • Lahana,
 • Salatalık,
 • Ispanak

Gibi sebzeler muhabbet kuşlarına verilebilecek sağlıklı yiyecekler arasındadır. Bu besinlerin az miktarda verilmiş olması gerekir, aksi takdirde sindirim sistemlerine zarar verebilecektir. Bunun dışında,

 • Portakal,
 • Mandalina,
 • Elma,
 • Armut,
 • Muz,
 • Üzüm

Gibi meyvelerde sağlık yönünden oldukça önemli olduğundan gerektiği kadarı muhabbet kuşlarına verilmelidir.

Muhabbet kuşlarının vazgeçemediği yiyecekler arasında darı da bulunmaktadır. Özellikle hazır satılan yemlerin içerisinde bol miktarda darı bulunmaktadır. Bundan dolayı hazır yemlere muhabbet kuşlarının ilgisi oldukça büyüktür.

Muhabbet kuşu beslenme düzenleri onların sağlıklarına doğrudan etki edeceğinden mutlaka o yönde yiyecekler verilmelidir ve hiçbir besin de aşırıya kaçılmamalıdır. Muhabbet kuşları buğdaya bayılırlar. Islatılarak verilen buğday hem muhabbet kuşlarının severek yemesine, hem de B vitaminini bu yolla almasına yardımcı olacaktır.

Muhabbet Kuşu Yumurta Maması Tarifi

Muhabbet Kuşlarımıza yumurta maması yaparak destekleyebiliriz. Muhabbet kuşu yumurta maması ile yumurtalar dolu çıkar ve yumurta sayınız artar. Muhabbet Kuşunuzu kızıştırmak içinde kesinlikle kullanabilirsiniz, Kuşlarımızın yumurtlama dönemi geldi ve sağlıklı kalması için gerekli her şey Muhabbet Kuşu Yumurta Maması Tarifi yazımızda var.

Muhabbet Kuşu Beslemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşu Beslemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu beslenme işlemi yapılırken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

 • Muhabbet kuşuna verilecek olan meyve ve sebzelerin taze olmasına özen gösterilmelidir.
 • Verilecek olan meyve ve sebzeler bol su ile iyice yıkanmalı, muhabbet kuşlarının bağırsaklarında parazit oluşmasını önlemek için iyice temizlenmelidir.
 • Verilecek olan gıdaların belli sınırlar çerçevesinde verilmesi gerekir. Gereğinden fazla gıda alımı muhabbet kuşlarının hastalanmalarına hatta ölümlerine neden olabilir.
 • Ağzınızda çiğnediğiniz besinleri kesinlikle kuşlara vermeyiniz. Ağızda oluşabilecek bir rahatsızlık kuşa geçebileceğinden bu durum oldukça sağlıksızdır.
 • Muhabbet kuşlarının sularının her gün temiz su ile değiştirilmesi ve verilmesi gereken vitaminlerin aksatılmadan verilmesi gerekir.
 • Muhabbet kuşlarına verilecek olan sebzelerin haşlanarak verilmemesi, çiğ olarak verilmesi gerekir. Haşlanan sebze besin değerini kaybedeceğinden bu konuya dikkat etmek faydalı olacaktır.
 • Muhabbet kuşlarına yeni bir besin verildiğinde bu besinlerin muhabbet kuşuna etkisi gözlenmelidir. Bazı besinler muhabbet kuşlarının sağlığına ters etki yapabileceğinden, muhabbet kuşunda rahatsızlanma gibi bir durum görüldüğünde mutlaka veteriner hekimden yardım alınmalıdır.
 • Muhabbet kuşu beslemek oldukça zevklidir. Aradaki bağın güçlendirilmesi adına kuşunuzu elinize alarak da besleyebilirisiniz. Muhabbet kuşlarının narin ve ürkek yapıları nedeniyle elde beslenen kuş ürkütülmemelidir. Aksi durumda kuşun sizden korkmasına neden olabilir.
 • Muhabbet kuşu sağlıklı beslenme için sularının asitli hale getirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bunun belirli aralıklarla sularına elma sirkesi gibi asit içeren gıdaların katılması gerekir.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu