Muhabbet Kuşu Nelerden Korkar?

Muhabbet Kuşu Nelerden Korkar?
Muhabbet Kuşu Nelerden Korkar

Muhabbet kuşları oldukça narin ve ürkek canlılardır. Bundan dolayı pek çok durum onların korkmalarına neden olabilecektir. Bizler için gayet sıradan ve normal gibi görünen birçok durum muhabbet kuşları için şok etkisi yaratacak şekilde korkutucu olabilir. Muhabbet kuşlarının psikolojilerinin bozulmaması için onları korkutacak durumlardan uzak durmak gerekir. Öncelikle muhabbet kuşları nelerden korkar önce bunu bilmek gerekir.

Muhabbet Kuşları Korktuğunu Nasıl Belli Eder?

Muhabbet Kuşları Korktuğunu Nasıl Belli Eder

Muhabbet kuşları güvenliklerinin tehlikeli duruma düştüğünü hissettiklerinde korkarlar. Bunu da bazı belirtileri göstererek anlatmak isterler.

 • Çok yüksek sesle dikkat çekici bir şekilde öterler.
 • Başlarını ve boyunlarını dik tutarlar ve gözlerini olabildiğince fazla açarlar.
 • Sürekli çırpınarak bulunduğu ortamdan uzaklaşmak ister gibi davranış sergilerler.
 • Kendisine uzanan eli ısırarak tepki verirler.

Muhabbet Kuşlarının Korkuları Nelerdir?

Muhabbet Kuşlarının Korkuları Nelerdir

Birçok canlıda olduğu gibi korkma duygusu muhabbet kuşlarında da vardır.

 • Muhabbet kuşları yalnız kalmayı hiç sevmezler ve bu onların en büyük korkularından biridir.
 • Bulunulan ortamda kedi, köpek gibi diğer hayvanların varlığı muhabbet kuşlarına korku verecektir.
 • Depremler muhabbet kuşlarını oldukça korkutur. Bu gibi durumlarda sürekli çığlık atar tarzda öterek kanat çırparlar.
 • Muhabbet kuşları sessiz bir ortamda dururken birden ani bir hareketle karşısına çıkmak muhabbet kuşlarının korkmasına neden olacaktır.
 • Ani esen ve şiddeti fazla olan rüzgarlar muhabbet kuşlarına korku verecektir.
 • Muhabbet kuşları her ne kadar ilgiyi sevseler de elde tutulmak pek hoşlarına gitmez. Bu onların güven duygusuna zarar vereceğinden elde tutulmaması gerekir.
 • Yeni kişiler ile karşılaşmak muhabbet kuşlarının en sık korktuğu durumlardan biridir. Özellikle ev ortamında eve yeni gelen bir kişinin kafese yaklaşması muhabbet kuşuna korku verecektir.
 • Yeni verilecek olan bir oyuncak ilk etapta muhabbet kuşunun ürkmesine neden olabilecektir. Zamanla oyuncağa alışarak bu korkusu geçecektir.
 • Kafes içerinde veya kafes dışında yapılacak yeni değişiklikler muhabbet kuşlarının korkmasına neden olabilecektir.
 • Çok parlak ve ışıltılı renkler muhabbet kuşlarının hoşlanmadığı ve korktuğu şeylerdir.
 • Yolculuğa alışkın olmayan bir muhabbet kuşu için seyahat etmek oldukça ürkütücü ve korkunç olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Korkmaması İçin Yapılması Gerekenler

 1. Muhabbet kuşlarının korkması onları olumsuz yönde etkileyecek, ürkek ve daha çekingen olmasına neden olacaktır. Bunu önlemek adına bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Bu durumlardan biri yalnız bırakılmama durumudur. Muhabbet kuşları daha insancıl ve sevecendirler. İnsanlarla konuşmayı onlarla iletişim halinde olmayı severler. Mümkün olduğunca muhabbet kuşlarıyla ilgilenmeli onları yalnız bırakmamaya özen gösterilmelidir.
 2. Muhabbet kuşlarının ruh sağlıkları açısından diğer hayvanlarla aynı ortamda tutulmaması gerekir. Bu onların kendini daha güvende olmalarını sağlayacaktır.
 3. Muhabbet kuşlarının karşısına aniden çıkmamaya özen gösterilmelidir. Yanına gitmeden önce uzaktan ses yaparak dikkat çekmek onların aniden korkmalarını önleyecektir.
 4. Muhabbet kuşlarını ürkütecek onları korutacak derecede ve parlak kıyafetler giymemeye dikkat etmek gerekir. Bu tür ışıkla muhabbet kuşlarına korku verir.
 5. Kafes içerisine yeni bir oyuncak konulacağı zaman oyuncak kafes dışarısından yavaş yavaş muhabbet kuşuna oyuncağı göstermek gerekir. Böylece muhabbet kuşu oyuncağa alışarak kafese konulduğundan korkmayacaktır.
 6. Muhabbet kuşlarını ele almadan sevmeye dikkat edilmelidir. Muhabbet kuşları ele alındığında strese girerek korkarlar.
 7. Muhabbet kuşunun daha önce karşılaşmadığı bir kişi ile iletişim kurmasında, yeni kişinin muhabbet kuşuna daha ılımlı ve sakin bir yapıyla yaklaşması gerekir. Bu onun ürkekliğinin azalmasına yardımcı olacaktır.
 8. Deprem gibi durumlarda muhabbet kuşunun sakin kalmasına yardımcı olunmalıdır. Ona hiçbir şeyin olmadığı sakin bir dille anlatılmalıdır.

Muhabbet kuşları korktukları zaman eski hallerine geri dönmeleri zaman alır. Muhabbet kuşu korkuları diğer zamanlar için de olumsuzluk yaratacağından olabildiğince tedbirli davranmak gerekir.

leave your comment


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.