Muhabbet Kuşu
Trend

Muhabbet Kuşu Kabarma Nedenleri ve Önemleri

Muhabbet Kuşu Kabarma

Muhabbet kuşlarında belli dönemlerde kabarmalar olabilmektedir. Muhabbet kuşu kabarma oluşması için birçok neden olabilir. Bu kabarma iyi yönden olabildiği gibi hastalık gibi bazı durumlarda da sıklıkla görülmektedir. Muhabbet kuşunun sürekli gözetim altında tutularak kabarmanın neden kaynaklanmış olabileceği ve nasıl tedavi uygulanması gerektiği araştırılmalıdır. Bu gibi durumlarda veteriner hekime danışarak ona göre hareket edilmesinde fayda vardır.

Muhabbet Kuşunda Kabarma Neden Olur?

Muhabbet Kuşunda Kabarma Neden Olur?
  1. Muhabbet kuşu kabarmasının pek çok nedeni olmaktadır. Bunlardan ilki uyku halidir. Muhabbet kuşları uyudukları zaman başlarını eğerek kabarık bir halde uyurlar. Bu onların gayet sağlıklı olduğunu göstermektedir.
  2. Diğer bir kabarma durumu ise üşüdükleri zamanlardır. Muhabbet kuşlarının üşüdüğünü tüylerinin kabardığından anlayabilirsiniz. Ortam sıcaklığını dikkate aldığınızda üşüyüp üşümediğini fark edebilirsiniz.
  3. Muhabbet kuşlarının kabarması için diğer sebeplerden biri de karşı cinse yaptığı kur olabilir. Karşı cins muhabbet kuşunu gören veya sesini duyan muhabbet kuşları kendisini belli etmek ve dikkat çekmek için tüylerini kabartacaktır. Bu durum korkulacak bir durum değildir ve muhabbet kuşunun gayet sağlıklı olduğunu göstermektedir.  
  4. Muhabbet kuşu kabarma sebeplerinden biri de hastalanmaları durumudur. Muhabbet kuşları hastalandığı zaman bunu kabararak belli ederler. Bu gibi durumlarda muhabbet kuşunun gözlemlenerek hasta olup olmadığı kontrol edilmeli ve gerekli göründüğünde veterinerden yardım alınarak tedaviye başlanmalıdır. Muhabbet kuşları hassas canlılar olduğundan sıklıkla hastalanırlar. Bunun için gerekli vitamin takviyelerinin yapılması gerekir.
  5. Muhabbet kuşları sinirlendiği durumlarda tüylerini kabartarak sinirini karşı tarafa belli etmek isterler. Özellikle diğer muhabbet kuşu ile uyum sağlayamaz ve kavga ederlerse kabarma durumu kaçınılmaz olmaktadır.
  6. Mevsimsel durumlara bağlı olarak bazı mevsim değişimlerinde birçok canlı çeşitli özellikler göstermektedir. Bunlardan biri de kabarmadır. Bu gibi dönemlerde muhabbet kuşları daha içine kapanık bir hal alarak tüylerini kabartırlar. Bu geçici bir durum olduğundan hastalık olarak algılanmamalıdır.
  7. Muhabbet kuşları stres aldıkları kaldıkları veya korktukları dönemlerde kabarma gösterebileceklerdir. Stresli durumlar muhabbet kuşları için her zaman olumsuz sonuç verir. Bunun için muhabbet kuşları için huzurlu bir ortam oluşturulması muhabbet kuşu sağlığı için oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Kabarması Nasıl Önlenir?

Muhabbet Kuşu Kabarması Nasıl Önlenir?

Muhabbet kuşlarının kabarması gözle görülebilir bir durumdur. Muhabbet kuşu kabarma durumunun olmaması için ve bunu önlemek için bazı yöntemlerin uygulanması gerekir. Bunlardan ilki bulunulan ortamın sıcaklığının ve uygunluğunun kontrol edilmesidir. Çok soğuk ortamlar muhabbet kuşlarının kabarmasına neden olabilecektir.

Muhabbet kuşunun bulunduğu ortamın hastalığa sebebiyet vermeyecek şekilde temiz olduğundan emin olunmalıdır. Hastalık kabarmanın baş sebeplerinden olduğundan muhabbet kuşunun hasta olmaması için gerekli besin takviyeleri verilerek bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir.

Muhabbet kuşları konuşmayı ve hareketi çok severler. Onlarla sık sık konuşmak ve onu konuşturmaya çalışmak stresi azaltacağından kabarmayı önlemede büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Muhabbet kuşlarının ceyeranda kalmamasına dikkat edilmelidir. Ceyeranın insanlar üzerinde olumsuz etkisi olduğu gibi diğer canlılar üzerinde de olumsuz etkisi vardır.

Muhabbet kuşlarının yanlarında eşlerinin olmaması sıkılmalarına neden olabilecektir. Bu duruda kabarma meydana gelebilecektir. Bunun önlenmesi için muhabbet kuşuna anlaşabileceği eş almak, hem tüylerinin dökülmesini engelleyecek hem de daha neşeli olmasını sağlayacaktır.

Muhabbet kuşu kabarma durma sebeplerinden biri de ishal olması durumudur. Muhabbet kuşları ishal oldukları zaman içlerine kapanarak kabarma olacaktır. İshal olma durumunda gerekli ilaç içtiği suya damlatılarak iyileşmesi sağlanmalıdır. İlaca rağmen muhabbet kuşunda iyileşme meydana gelmiyorsa veterinere götürülerek tedavisine o şekilde devam edilmelidir.

Muhabbet kuşları hassas ve narin olduklarından onlara çok dikkatli bakmak gerekir. Muhabbet kuşu kabarma durumu veya başka bir durum gözle görüldüğünde gerekli önlem geç kalınmadan alınmalıdır.

Muhabbet kuşu sağlıklı beslenme yazımızı inceleyerek. Muhabbet kuşunuzun ishal ve sağlıksız olmasını önleyebilirsiniz. Yazımızı incelemek için Buraya Tıklamanız Yeterli : Muhabbet Kuşu Sağlıklı Beslenme

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu