Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma ve Tedavisi – 1

Muhabbet kuşlarında Yağlanma

Karaciğer yağlanması zararlı mı neden? Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması tedavisi için ne yapmak gerekir?

Muhabbet kuşları kafes içinde beslenen ve hareket etmeyen, uçamayan kuşlardır. Hareket azlığı nedeni ile obezite muhabbet kuşlarında kronik olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık tüm muhabbet kuşlarında görüldüğü için yağlı karaciğer sendromu adı verilmiştir. Evde beslenilen muhabbet kuşları için her türlü yiyecekler verildiği için düzensiz ve yanlış beslenme hat safhadadır.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma
Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

Özellikle yağlı yiyecekler ve kuş yemi olarak verilen yanlış gıdalar nedeni ile muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görülür. Karaciğeri yağlanan muhabbet kuşlarında karaciğer enzimlerinin ve hormonlarının salgılanması yetersiz hale gelir. Karaciğer fonksiyonları bozulduğu için muhabbet kuşunun vücudu  farklı belirtiler gösterir. Tedavi edilmediği zaman muhabbet kuşlarının ölümüne yol açan karaciğer yağlanması farklı belirtiler göstererek kendini belli eder.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma belirtileri Karaciğer yağlanması meydana geldiğinde karaciğerde büyüme meydana gelir. Kuşlar kabarık tüylü canlılar olduğu için büyüyen karaciğer dışarıdan anlaşılamaz. Bu nedenle muhabbet kuşlarının hareketleri  ve vücut yapısı dikkatle incelenmelidir. Karaciğer yağlanması meydana gelen muhabbet kuşu durgun bir vücut haline sahip olur. Hareketsiz kalan ve durgunlaşan  muhabbet kuşlarında uyuşuk vücut hali ortaya çıkar. Gözleri sürekli  kapalı olan muhabbet kuşları sürekli oldukları yerde uyku moduna geçer.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Karaciğer yağlanması olan muhabbet kuşlarında meydana gelen bir diğer belirti de karın boşluğunda biriken sıvıdır. Karın boşluğunda sıvı birikmesi sonucunda muhabbet kuşlarının karın boşlukları şişer. karın boşluğunu ellediğinizde burada sıvı birikmesi olduğunu anlayacağınız gibi dışarıdan bakıldığında da muhabbet kuşlarının karın boşluğu kısmı oldukça şişkin görünür.
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanmasının belirtilerinden biri de solunum problemleri oluşmasıdır. Karaciğeri yağlanan muhabbet kuşu solunuz düzensizliği yaşar ve hızlı hızlı nefes alış verişi görülür. Kısa mesafe uçuşlarında nefes düzensizliğinden kaynaklanan uzun süreli hızlı nefes alış verişi ve kalp atışı görülür.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Düzelmezse Ne Olur?

Yağlanma ilk olarak karın bölgesinde başlar. Daha sonra kanat içleri (omuz bölgesi) ve zamanla tüm vücuda yayılabilir. Yumurtlama döneminde dişi muhabbet kuşları, yumurtlamadan yaklaşık 1 ay öncesinden itibaren uçamazlar. Bunun nedeni karın bölgesi ve kanat altlarındaki (omuz bölgesi) yağlanmadan kaynaklanır.Tüm vücudunda yağlanma olan kuşlar, dışarıdan bakıldığında şişman bir görünüme sahiptir. Bu durumlarda, kuşların tüy altlarında sarı bir cilt görünür. Bunun sebebi, ince olan tüy altı derisinin şeffafa yakın bir renkte olmasıdır. Normal şartlarda kuşların et rengi, tüy altı deri rengi ile aynıdır. Ancak kuşlar yağlandıklarında, sarı renk olan yağ tabakası, şeffafa yakın olan cilt renginide sarartır. Bu aşamadan sonra eğer yağlanma devam ederse, karın bölgesi veya kanat köklerindeki yağ tabakaları büyüyerek tümör halini alabilir. Tümör oluştuğunda ise cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, kuşların yağlanmasına müdahale etmek gerekir. Ayrıca artan yağlanmakaraciğeri de etkileyerek ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Karaciğer yağlanması sonucunda muhabbet kuşlarında  depresif ruh hali çok yaygın görülen bir belirtidir. Depresyon hali nedeni ile  muhabbet kuşları sürekli yuvasına çekilir ve dışarı çıkmak istemez.  Bu durumun temel sebebi karaciğerin görevlerini yerine getirememesi ve solunuz yetersizliği nedeni ile hareket azlığı oluşmasıdır.
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görüldüğünde oluşan belirtilerden biri de kusma görülmesidir. Karaciğerin salgılaması gereken enzimlerin salgılanmaması ve hormonların düzensiz olması nedeni ile kuşların kursaklarında beklettikleri gıdalar kusulur. Kusma nadiren görülen bir karaciğer yağlanması belirtisidir.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Karaciğer yağlanması tedavisi

Yağlanmayı önlemek için bilinmesi gereken ilk kural, yağlanmanın, enerji ihtiyacından daha fazla beslenmek yada beslenmeden daha az enerji harcamak olduğunu bilmektir. Muhabbet kuşları çok hareketli, neredeyse hiperaktif kuşlardır. Ancak kafes ortamında birçok muhabbet kuşu daha sakin bir hayat geçirir. Muhabbet kuşlarının yaşam alanlarını, rahat hareket edebilecekleri geniş kafeslerden kurmak ve kafes içerisine enerji harcayabilecekleri oyuncaklar yerleştirmek, bu oyuncaklar ile oynamaya teşvik etmek yağlanmayı önlemenin ve sağlıklı, enerjik kuşlar yetiştirmenin ilk kuralıdır.

Muhabbet kuşlarında yağlanma üreme döneminde başladıysa duruma müdahale edilmez. Kuşlarınızın üreme döneminde olup olmadıklarını anlamak için,“Muhabbet Kuşu Üretimi” konumuzu inceleyebilirsiniz. Ancak üreme dönemi dışında gerçekleşen yağlanmaya müdahale etmek gerekir. Yağlanmayı engellemek için uygulanacak egzersizler, yağlanma oluştuktan sonra da devam etmelidir. Ayrıca ek olarak yağlı muhabbet kuşlarına diyet uygulamak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Eğer mama veriyorsanız, (üreme dönemi dışında) mama vermeyin. Yem olarak, muhabbet kuşu yemleri arasında yağ oranı en düşük olan darı, yağlı kuşlar için ana yemek olmalıdır. Darı dışında başka tohum vermeyin. İçme sularına da, 100 ml (ideal suluk) için 5-6 damla elma sirkesi ekleyin ve suları günlük tazeleyin. Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak, kuşların hızlı şekilde yağ yakmasını sağlayacaktır.


Muhabbet Kuşlarında Yağlanma görüldüğünde tedavi yöntemi hastalığa sebep olan etkenlere bağlı olarak yapılır. Labaratuvar testleri sonucunda karaciğer yağlanmasına neden olan etkenler arasında AST, TG, Kolesterol, Safra değerleri incelenerek tedavi yöntemi geliştirilir. Kan tahlilleri ile yapılan labaratuvar testleri karaciğer yağanmasının sebeplerini tam olarak ortaya çıkarır.
Eğer beslenme kaynaklı ve yetersiz düzensiz beslenmeden dolayı karaciğer yağlanması meydana gelmiş ise düzenli beslenme ve doğru gıdalar ile beslenme sağlanarak karaciğer yağlanması tedavi edilir.
Karaciğer yağlanması sadece hareketsizlikten kaynaklı ise muhabbet kuşu kafesinden çıkarılmalı ve boş bir oda da hareket etmesi için bırakılmalıdır. Bu sayede hareket oranı artacak olan muhabbet kuşu bir süre sonra yağlanma sorunundan kurtulmuş olur.

Örnek Kafes Düzeni

Eğer obezite kaynaklı bir karaciğer yağlanması varsa  kuşlar için geliştirilmiş olan özel pelet zayıflama yöntemleri ile muhabbet kuşu zayıflatılır. Bu sayede muhabbet kuşu karaciğer yağlanmasından kurtulabilir.
Karaciğer yağlanması karaciğer büyümesinden dolayı meydan agelmiş ise veteriner hekimin vereceği ilaçları su içine karıştırarak muhabbet kuşuna vermeniz gerekir. Bu şekilde muhabbet kuşunuzu tedavi ederek karaciğer yağlanması sorunundan kurtarmış olursunuz.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Sesi Konumuzu Gördün mü ?

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu