Pet Bilgi

Cattery Ne Demek ? Kedi Evi Ne Anlama Geliyor?

Petbilgi.com Ailesi merhabalar Cattery ne demek? Cattery yani Türkçe olarak “Kedi Evi” dediğimiz bir isimdir. Cattery Kedilerin Ücretsiz yada Ücretli Satış amaçıyla üretildiği yere denir. Çoğunluk Irk kediler üretilir , Kedi evlerinden kedi almanın bir güvenli yolu ise Şecere kayıtlarının olması. Cattery Şecere verebilmesi için Federasyon ve Kuruluşlara bağlı olmaları gerekmektedir. Cattery’ler, ürettikleri kedilerin şecereli (tescilli) olması için uluslar arası birlikler ya da dernekler tarafından lisanslandırılıyorlar.

Cattery Ne Demek ? Irk kedileri doğumundan itibaren belli bir döneme getiren kişilere kedi yetiştiricisi denir. Cattery/Kedi evleri ırkın doğru gelişimi ve devamı adına doğru eşleşmeyi yapıp, hamilelik, emzirme dönemlerinde yavruların bakımıyla ilgilenir. Üretim kısmı yetiştiriciliğin ufak bir kısmını oluşturmakta ve cattery/kedi evi sahiplerinin asıl yaptığı şey yetiştiricilik olmaktadır. Yetiştirici, anne kedi yavruları dünyaya getirdikten sonra asgari 12 hafta boyunca kedilerin fiziksel ve psikolojik gelişimiyle yakından ilgilenmek durumundadır. Dişlerin çıkmasıyla mamaya geçmeleri, tuvalet ve tırmalama eğitimleri, insanla etkileşimleri ve sosyalleşmeleri yetiştiricinin tecrübesiyle tamamlanmaktadır. İyi bir yetiştirici kedileri fizyolojk ihtiyaçlarına göre besler ve yavrularla tek tek ilgilenir. Bu gönül işidir ve kedileri sevmeyen birinin yetiştiricilik konusunda da başarılı olması beklenemez.

Kediler hassas ve kalabalıktan hoşlanmayan hayvanlar olduğu için evdeki çokça kediyi de yetiştirici zaman zaman yeni çözümler üreterek idare etmek zorundadır. Yetiştiricilik tecrübe, eğitim ve maddi manevi emek gerektiren bir uğraştır. Mutlu ve sağlıklı bir kedi eğitimli ve özverili bir yetiştiricinin ellerinde büyür.

 Cattery/kedi evi kurallarını aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz:

http://cfa.org/Breeders/Catteries/CatteryStandards.aspx
http://www.wcf-online.de/WCF-EN/zuechterinfo/zuchtregeln.html
http://forms.logiforms.com/formdata/user_forms/17237_4346552/55654/page1.html?cachebust=3022
MoonStar Cattery

Sizlere Örnek Bir Cattery Tavsiye Edebilirim : Moonstar Cattery

Moonstar Cattery bir çok uluslar arası yarışmada birincilikleri bulunan bir kedi evidir. KALİTE, DÜRÜSTLÜK ve SAMİMİYET arıyorsanız, adresiniz mutlaka MOONSTAR CATTERY olmalı.

Kedi Tırnak Kesimi yazımıza bakmak için buraya tıklaman yeterli.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu