Kediler

Kedi Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır ? Önemli Noktaları

Kedi Tırnak Kesimi İşleme alışmaları için ufaklığından itibaren kedilerinizi alıştırmanız önemli. Siz pençelerini keserken bazı kediler mutlu bir şekilde kucağınıza veya bir masaya oturur, ancak çoğu tür rahat durmaya bilir önleminizi alın.

Kedinize Tırnak Makasından Korkmaması Gerektiğini Öğretin. Oyunlar oynarak tırnağının ucundan hafif kesin ve kedinizi ödüllendirin cesaretlendirin.

Her zaman veterinerinizin verdiği talimatları izleyin.

Kedi Tırnak Kesimi Yapılan Yanlışlıklar:

  • Kediniz saldırgan yada agresifken tırnaklarını kesmeye çalışmayın.
  • Hızlı bir şekilde tırnak kesmeyin; bu tırnak köküne zarar vermenize sebep olabilir.
  • Bir seferde bütün tırnakları kesmeyin 2 veya 3 tane kesip ara ara kesin.

Kedi Tırnak Kesimi

kedi-tirnak-kesimi
Kedi Tırnak Kesimi
kedi tırnak kesimi

Bir kediyi kucağınızda tutmak için, ön kollarınızı kedinin boynuna ve arka ucuna sarın. Kesme makinesi sağ elde tutulur.

Kedi Tırnak Makası

Giyotin tipi, makas kesimi ve standart insan tırnak makası dahil olmak üzere çeşitli tırnak düzeltici stilleri vardır. Giyotin tipi veya insan tırnak makası kedilerde kullanımı en kolay olanıdır.

Makas tipi, bir ayak tırnağı bir daire içinde kıvrılacak kadar uzunsa kullanılır. Uzun pençeler topad’e dönüşebilir.

Sağ elini kullanıyorsanız Makası sağ elinizde tutun. Kedilerin geri çekilebilir pençeleri vardır, bu nedenle pençeyi ortaya çıkarmak için parmağınızı baş parmağınız ile işaret parmağınız arasında hafifçe sıkmanız gerekir.

Kedi Tırnak Kesimi
kedi tırnak yapısı

Tırnak kökünün nereden başladığını ve her bir tırnak için ne kadar kesmeniz gerektiğine önceden karar verin.

Kedinizin tırnağını keserken resimde işaretli yere dikkat etmelisiniz yoksa kanama oluşur “quick” diye belirtilen yer canlı doku ve kesinlikle kesilmemesi gerekli. İşaretli yerden kedinizin tırnağını kesebilirsiniz.

Eğer kazara da olsa tırnak etini keserseniz, kanama durdurucu stiptik bir pudra ile kanamayı kesebilirsiniz. Her ihtimale karşı bu pudrayı tırnak kesimi esnasında yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Kedinizi Rahatlatın.

İdeal dünyada kedinizi tırnak makası ile o daha yavruyken tanıştırmanız gerekir. Sessiz ve sakin bir oda seçerek kedinizle birlikte bir sandalyeye oturun ve onu kucağınıza yerleştirin. Bunu yapmadan önce kedinizin sakin, rahat ve hatta uykulu olduğu bir anı seçin.

Kedi diyeti konumuza bakmanızı öneriyoruz : KEDİ DİYETİ

Bu videoyu izleyebilirsiniz : https://www.youtube.com/watch?v=to55iUC0Fn8

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu