British Shorthair Ve Özellikleri

British Shorthair Kedisi 

British Shorthair Büyük Britanya kökenli bir kedi ırkıdır. En yaygın renk “British Blue” ve bakır renkte gözlerdir.

British Shorthair, İngiliz grubundan bir İngiliz kedisidir. Koyu gri tüyü ve bakır rengi onu bir kedi yapar ve onunla karşılaşan herkes kehribar rengi gözlerini etkileyecektir. Kedilerin göze çarpan özellikleri arasında mutlu ve güler yüzlü, kısa kulaklı, yuvarlak başlı, geniş burunlu ve iri gözlü yüzleri vardır. Tüyleri de peluşa benzeyen iyi bilinen bir özelliktir. British Shorthair kedileri sağlıklı bir şekilde doğum yapma yeteneğine sahiptir ve bir seferde 4-5 yavru doğurabilir. Yeni doğan yavrular annelerine bağımlıdır ve belli bir yaşa kadar annelerinden ayrılmamalıdır.

Tarihçesi

Mısır kökenli olmakla birlikte Büyük Britanya‘yı istila eden Romalılar ile birlikte İngiltere’ye geldiği düşünülmektedir. Tanınan en eski kedi ırklarından birisidir, yüzyıllar içerisinde çok az değişime uğramıştır. 1914 – 1918 tarihleri arasında Fars Kedisi ile çaprazlanarak uzun tüy genine sahip versiyonu üretilmiştir.

British Shorthair

British Shorthair özellikleri

British Shorthair petbilgi 5

Fiziksel Özellikleri

Tüyleri kısa ve kalındır, yüzleri toparlaktır. Göz yapısı yuvarlak ve iridir. Kilolu ve yumuşak bir görüntüye sahip de olsalar bacakları ve patileri kaslı ve güçlü, omuzları geniş ve kuvvetlidir. En yaygın renk mavi (gri) de olsa bilinen bütün kedi renk ve desenlerine sahip olabilir. Mavi rengin çok tercih edilmesi dolayısıyla bu kedilere “British Blues” denilmektedir.

Scottish Fold cinsi kediyle çok benzerler. Farkları; kulaklarının dik olması ve yüzlerinin profilden daha uzun olmasıdır.

Arkadaş canlısı bir karaktere sahiplerdir. Huy olarak Scottish Fold cinsi kedilerden daha enerjik ve hareketlilerdir.

Diğer birçok kedi cinsine göre geç gelişirler, genel olgunluğa 3 ila 5 yıl arasında erişirler.

Fiziksel yapısı dolayısıyla kilo almaya meyillidirler ve tembellikleriyle de popülerdirler. Düzenli egzersiz yaptırılmalı ve özel bir diyet uygulanmalıdır.

Ağırlıkları ortalama 3–10 kg arasındadır. Doğum süreçleri riskli olabilmektedir ve veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır.

British Shorthair Sağlık

British Shorthair kedilerin duyarlı olduğu hastalıklar

  1. Hypertrophic Cardiomyopaty ismiyle bilinen bir kalp hastalığı.
  2. Hemofili B olarak bilinen bir kanama bozukluğudur. DNA testi ile tespit edilebilir.
  3. Polikistik böbrek hastalığı British Shorthair ve İran kedilerinde sık görülen bir hastalıktır.
  4. British Shorthair kedilerde en sık ölüm nedeni üriner sistem hastalıklarıdır.
  5. Metafiz kemik hastalığı, bu hastalığa sahip kediler normal yürüyemezler ve yürürken kedinin havlaması çok ağrılıdır.
  6. Retina atrofisi ve dejeneratif retina hastalıkları olan kişilerde görme sorunları vardır.
  7. Katarakt hastalığı çok yaygındır.
  8. Eritrosit piruvat kinaz eksikliği Britanya ile ilgili stenografi kedilerde görülen bir anemidir.Semptomları halsizlik, kilo kaybı, karın şişliği ve ishaldir.

Kürk, renk ve desenler

British Shorthair’in kürkü türü tanımlayan özelliklerinden birisidir. British Blue en yaygın renk olsa da British Shorthair kedileri her renk ve desende görülebilir.

Kedi Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır ? yazımıza göz attınız mı? Kedi Tırnak Kesimi

Exit mobile version