Kediler

Yeni Doğmuş Kediler Ne Zaman Yıkanır?

Piyasada kedileri yıkamadan temizleyebilen fırçalar, kuru şampuanlar, özel ihtiyaçlar için şampuanlar vb. bulunmaktadır. Birçok ürün bulabilirsiniz. Ancak kediniz eve serbestçe girip çıkabiliyorsa, net temizlik prosedürleri oluşturmak önemlidir. Öncelikle yeni doğan yavru kedilerin yıkanmasının kolay olmadığını söyleyelim. Kedilerin yıkanabilmesi için aşılarının tamamlanmış ve bağışıklık sistemlerinin aktif hale getirilmiş olması gerekir. Bu nedenle banyo yapmadan önce ortalama 6 ay beklenmesi önerilir.

Yavru kedi ne zaman yıkanır? Kedi temizliği uyku ve beslenme kadar önemlidir. Kediler genellikle kendilerini temizlemek için dillerini ve patilerini kullanırlar. Kediniz kendi kendini temizleyebilse bile, sağlığını tehdit edebilecek ölü tüyleri temizlemek için kedinizi düzenli olarak tımar etmeniz önerilir. Ayrıca kediniz çok sevecen ise birlikte vakit geçirmek için güzel bir bahaneniz olacaktır.

Bir yavru kedi sahiplenirseniz, yavruyken taranmaya alışmanızı öneririz, eğer kaçmak istiyorsa lütfen bunu yavaş yavaş yapın ve zorlamayın. Bazı kediler bu durumu bir oyun olarak görürken bazıları bu süreçte stresli hisseder. Kedinizin tımar ederken gergin olduğunu fark ederseniz, bunu bir oyuna dönüştürerek bu durumun baskısını hafifletmeli ve tarama işleminizi sonlandırmalısınız. Örneğin İran kedisi gibi uzun tüylü bir kediniz varsa, eve gelir gelmez dişlerini fırçalamaya alışması onun için daha uygun olacaktır.

Yavru kedi kaç yaşında banyo yapabilir sorusunun cevabı 6 aylıkken başlamaktır, çok erken yıkamamaya özen gösterin. Özellikle anne kedi evde ise anne kedisini tanımayabilir. Kedinizi kirli bulursanız ve ondan önce temizlemek istiyorsanız nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Yıkamaya gerek yoktur.Örneğin nemli bir bezle silebilirsiniz.Yıkadıktan sonra iyice kurulayabilirsiniz.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu