Kediler

Kedi Diyeti 1 – Kedinizin Kilo Vermesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Kedinizin kilo verme yolculuğuna başlamadan önce, lütfen bunu güvenli bir şekilde nasıl yapacağınız konusunda veterinerinizle konuşun. Kedi diyeti, yiyecekleri kısıtlamak kadar basit değildir ve hızlı kilo kaybı çok tehlikeli olabilir. Herhangi bir kedi kilo verme planı, siz ve veterineriniz arasında bir işbirliği olmalıdır.

Kedi Diyeti

Obezite, deri altında ve iç organların çevresinde  yağ birikimiyle karakterize bir hastalıktır. Gıda ile alınan enerjinin, tam olarak harcanamamasıyla ortaya çıkan bu durumun sebepleri, yaşlılıkla ortaya çıkan metabolizma yavaşlaması, kısırlaştırma, çeşitli hormonal bozukluklar, çeşitli hastalıklardır.

İşte kedinizin kilo vermesine ve sağlıklı olmaya geri dönmesine yardımcı olmanın birkaç yolu.

Kedinizin Güvenle Kilo Vermesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Her şeyden önce, kedinizi diyete sokmadan önce veterinerinizle konuşun. Yiyecek alımını çok fazla kısıtlamadan kademeli, sağlıklı kilo vermeyi destekleyen bir kedi diyet planı oluşturmanıza yardımcı olurlar.

Ciddi kedi maması kısıtlaması ve hızlı kilo kaybı, aslında evcil hayvanınızı çok hasta ederek, kedilerde hepatik lipidoz veya yağlı karaciğer hastalığı adı verilen çok ciddi bir hastalığa neden olabilir .

Kedinizin Vücut Kondisyon Puanının Hesaplanması

Bir kedi için ideal kilo vücut kondisyon skoru ile belirlenir. Bu, kedinizin kaburgalarının görünürlüğüne, bir “belin” varlığına ve omurlarının ne kadar kolay hissedilebildiğine bağlı olarak vücut kompozisyonunun objektif bir ölçümüdür.

Bir vücut kondisyon puanı atandığında, veteriner hekiminiz, dinlenme enerjisi gereksinimi (RER) için aşağıdaki formülü kullanarak evcil hayvanınızın hedef ağırlığını ve günlük kalori alım hedefini belirlemenize yardımcı olabilir:

70 x (kg cinsinden vücut ağırlığı) 0.75 = RER

kedi diyeti

Bir Kedi Her Hafta Ne Kadar Kilo Vermeli?

Kediler, haftada toplam vücut ağırlıklarının% 1-2’sinden fazlasını kaybetmemelidir.

Kalori alımını RER’lerinin% 80’ine düşürerek, haftalık% 1-2’lik bir kilo verme oranı görmelisiniz (bu, kediye bağlı olarak biraz değişebilir).

Veteriner hekiminiz, kalori alımı ve kilo kaybı için tüm bu hesaplamaları ve ayrıca porsiyon boyutlarını anlamanıza yardımcı olabilir. Kedinizin veterinerinizin planına uygun olduğundan emin olmak için evcil hayvanınızı haftalık olarak tartın. Kedinizin kilo kaybı haftada% 2’den fazlaysa, veterinerinizin yardımıyla kalori tüketimini% 10 artırın. Kilo kaybı haftada% 1’den az ise kalori tüketimini% 5-10 azaltın.

Herhangi bir noktada kediniz yemek yemeyi bırakırsa, lütfen onu veterinerinize muayene ettirin.

Kedinizin Kilo Vermesine Yardımcı Olacak 3 Yöntem

İşte kedinizin kilo verme hedeflerini güvenli ve kontrollü bir şekilde desteklemek için birkaç ipucu.

Kedi Zayıflama Maması – Kedi Diyeti

Veterineriniz, kediniz için doğru mamayı, porsiyonları ve beslenme programını belirlemenize yardımcı olabilir.

Çoğu kedi zayıflama diyeti şunlardan birinin kombinasyonu olacaktır:

Yüksek Lif / Düşük Yağ : Daha yüksek lif içeriği tokluğu destekleyebilir ve hacmi artırarak kedinizin daha fazla tüketmesine ve daha tok hissetmesine olanak tanır.

Yüksek Protein / Düşük Karbonhidrat : Bu diyet midenin boşalmasını geciktirebilir ve bu da evcil hayvanınızın daha tok hissetmesine neden olur.

Islak yiyeceklerdeki daha yüksek su içeriği, kalori sayısını artırmadan yiyecek hacmini artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak

Kilo kaybı için kalori kısıtlaması önemlidir, ancak kedinizin aktivite seviyesini artırmak da bir rol oynar.

Kedinizin kilo vermesini aşağıdaki yollarla egzersiz yaparak destekleyebilirsiniz:

  • Oyun zamanlarını planlama ( lazer işaretçiler veya değnek oyuncaklar)
  • Atlamak için dikey boşluklar eklemek (kedi ağaçları veya kedi rafları)
  • Kedinize yapboz oyuncaklarını vermek (toplar veya bulmaca besleyicileri)

Otomatik Besleyiciler ve Tedavi Topları

Kedinizi otomatik besleyiciler kullanarak beslemek, kedinizin planlanmış öğünlere alışmasına yardımcı olabilir, Kedi Diyeti yani bu da kilo vermeye ve uzun vadeli kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Kedinizin yemeğini dağıtmak için ikram toplarını veya mama yapboz oyuncaklarını kullanmak, kedinizin yemesini yavaşlatırken aynı zamanda stimülasyon ve egzersiz sağlar.

Kilo Alımındaki En Büyük Nedenler Konumuza Göz attınız mı ? Buraya Tıklayın!

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu