Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Muhabbet kuşu aksesuarları muhabbet kuşları için en gerekli olan mutlaka kafeslerde bulunması gereken nesnelerdir. Muhabbet kuşlarının daha sağlıklı yaşamaları, hayatlarını daha kolay idame etmeleri bakımından önem taşımaktadır. Muhabbet kuşu beslemek isteyen kişinin hangi muhabbet kuşu aksesuarı alması gerektiğini bilmesi gerekir. Bu konuda kuş alınacak olan kişiden de gerekli bilgiler alınabilir.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Aksesuarları Nelerdir

1.      Kafes

Muhabbet kuşu aksesuarları arasında başta gelen aksesuar kafeslerdir. Muhabbet kuşlarının devamlı yaşayacakları yer olan kafesler olabildiğince temiz tutulmalı, hassas yapıda olan muhabbet kuşlarının hasta olmasının önlenmesinde oldukça önemlidir.

Alınacak olan kafes boyut olarak muhabbet kuşuna uygun olmalıdır. Çok küçük muhabbet kuşu kafesi kuşu daraltıp strese girmesine neden olabilir. Birçok muhabbet kuşunun bir arada olduğu kafeslerde olabildiğince büyük ve kullanışlı muhabbet kuşu kafesi seçilmedir. Doğacak olan yavrular da göz önüne alındığında bu konuda hassas olunmalıdır.

Muhabbet kuşu kafesinin birçok kapısının olması hem temizlenmesini daha kolay hale getirecek, hem de daha sonra yavruluk takılacağından daha rahat bir ortam oluşmasını sağlayacaktır. Kafesler gerekli durumlarda suya maruz kalabileceğinden kafes demirlerinin paslanmaz olması gerekir. Bu durum muhabbet kuşlarının sağlığı için gereklidir.

2.      Tünek

Muhabbet kuşu kafeslerinin olmazsa olmazlarından olan tünekler veya dallar konfor açısından oldukça önemlidir. Bu tünek yardımıyla dışkılarını daha kolay yapabilirken, yem kabına yakın yere konulması daha rahat yem yemelerini sağlayacaktır. Kafesin boyutuna bağlı olarak yerleştirilecek tünek sayısı da değişecektir. Daha büyük kafesler için daha çok tünek gerekirler, küçük kafeslerde 2-3 tünek yeterli olacaktır.

Tünekler muhabbet kuşlarının üzerinde sık durduğu ve dışkı yaptığı yer olduğundan çok çabuk kirlenir. Muhabbet kuşlarının sağlığı açısından tüneklerin sıklıkla temizlenmesi gerekir. Kafeslere yerleştirilen tünekler ahşap veya plastik olabilir. Bunun tercihi alıcıya kalmıştır.

3.      Kuş Kumları

Kuş kumları, muhabbet kuşlarının sert yemler yemeleri durumunda bunun sindirilmesi için kullanılır. Kuş kumu kullanımı dikkat gerektirir. Çünkü gereğinden fazla kuş kumu kullanmak kumun kursakta birikerek kalmasına neden olacaktır. Böyle bir durumda veteriner hekimden yardım alınmalıdır.

4.      Muhabbet Kuşu Suluk ve Yemlikleri

Muhabbet kuşlarının hayatlarını devam ettirmeleri için beslenmeleri gerekir. Bu beslenmenin en önemli araçlarından biri de suluklar ve yemliklerdir. Suluklara konulacak olan su, muhabbet kuşlarının su ihtiyacını karşılarken, yemliklerine konulacak yemlerle karınlarını doyuracaklardır. Kafes içerisinde fazla kuş olduğu durumlarda suluk ve yemlik sayısının arttırılması gerekir.

5.      Oyuncaklar ve Salıncaklar

Muhabbet kuşları neşeli ve hareketli canlılardır. Oyuncaklarla oynamayı çok severler. Tek başına yaşayan bir muhabbet kuşuysa hem canının sıkılmasını büyük ölçüde engelleyecek hem de zaman güzel zaman geçirecektir. Muhabbet kuşu aksesuarları içerisinde yer alan oyuncaklar tercih edilirken, muhabbet kuşların en sevdikleri alınmalıdır. Bunu da hem araştırma yaparak hem de petshoplardaki satıcılar yardımıyla öğrenebiliriz. Diğer bir aksesuar olan salıncaklar tıpkı oyuncaklar gibi muhabbet kuşlarının stres atmalarında önemli bir yardımcıdır. Salıncak tercih edilirken muhabbet kuşlarının sağlıkları için ahşap salıncak seçimi oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Aksesuarlarının Faydaları

Muhabbet Kuşu Aksesuarlarının Faydaları

Muhabbet kuşlarının kafeslerinde yer alan aksesuarlar onlara pek çok fayda sağlar.

 • Beslenmeleri kolay bir şekilde yapılabilir.
 • Kafesler yardımıyla korunma ve barınma ihtiyaçları karşılanmış olur.
 • Kendilerini daha güvenli hissederler.
 • İçerisindeki aksesuarlar ve oyuncaklar hareketli zaman geçirmelerini sağlar.
 • Sindirimleri daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.
 • Dışarıdaki birçok tehlikelerden kafes yardımıyla korunurlar.
 • Daha temiz bir ortamda yaşamalarına olanak sağlar.
 • Kendi ihtiyaçlarını kendi ortamlarında gerçekleştirirler.
 • Tünekler yardımıyla daha rahat uyurlar.
 • Yavrulamaları kafes ortamında daha huzurlu bir şekilde olur.
 • Kafes ortamından dışarıyı görerek izlemeleri hoşlarına gider.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu