Site icon Pet Bilgi

Kedilerin Davranışları ve Ruh Hali Hakkında Bilgi Edinin

Kedinizin temel bir kişiliği olması muhtemeldir, ancak günden güne farklı tavırlar sergiler. Kedinizi neyin gıcık ettirdiğini daha iyi anlamak istiyorsanız, kişiliklerini etkileyen bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Kedinizin kişiliğini neler etkiler? Genetik, tarih ve çevresel faktörler kedinizin davranışlarına ve huysuzluğuna katkıda bulunabilir.

Genetik ve Kedi Kişilik

Sadece safkan kedilerin genetiğini tam olarak bilmek mümkündür . Çeşitli kedi ırkları, vücut tipi ve kişilikleri gibi ayırt edici özelliklerinin oldukça tutarlı olması için yeterince uzun süredir var. Kedi yetiştiricileri, türe göre üremek için çaba sarf ettiklerinden, cins standartlarına göre cinsler içindeki renkler de tutarlı olmuştur. Kedilerdeki renklerin bazen kişilik özelliklerini de taşıması ilginçtir.

Belirli bir cins içindeki kişilikler, diğer faktörler bir yana oldukça tutarlı kalır. Örnek olarak, Cat Fanciers Association Farsça Kedi Profili, kişiliğini “tatlı”, “nazik” ve “bir güvenlik ve huzur atmosferine” ihtiyaç duyan olarak tanımlıyor.

Çevresel faktörler

Büyük çoğunluğu bu yana hayvan kedi vardır yurtiçi veya karışık cins çeşitli çevre onların kişilikleri ardındaki tek ve en önemli faktördür. Evlerinde kediler için en önemli çevresel faktör “Evin genel havası nasıldır?” İster sessiz ve uyumlu, ister gürültülü ve mutlu bir şekilde aktif olsun, insan aile üyelerinin etkileşiminin normalde dengeli olduğu bir ev, kediler için en çok arzu edilen ortamdır.

Kedilerin en çok nefret ettiği şeylerden biri, her türlü değişimdir ve bu, günden güne tutum değişiklikleri içerir. İnsanlar bir dakika mutlu ve aktif, ertesi gün karamsar ve mesafeli, belki de bir sonraki gün yüksek sesle tartışırsa, kediler bu değişiklikleri kendi kişiliklerine göre yansıtacaktır. Utangaç, içine kapanık bir kedi günlerce yatağın altında saklanabilir. Normalde aktif olan bir kedi, aniden en sevdiği ev arkadaşına dönüşebilir – yeniden yönlendirilmiş saldırganlık sendromunun bir çeşidi .

Kedinizi etkileyebilecek değişiklik örnekleri şunları içerir:

Tersine, eğer insan aile üyeleri çoğunlukla düz bir omurga üzerindeyse, kedi popülasyonu içinde barışın otomatik bir garantisi olmasa da, kediler kendi mizaçlarına göre etkileşimde bulunmakta özgür hissedeceklerdir.

Kediler titiz yaratıklardır ve kirli çöp kutularına  veya bozulmuş yiyeceklere tolerans göstermezler  . Düzensizlik bir şeydir, ancak kirli, kokmuş bir ev tamamen başka bir şeydir. Bu tür bir atmosferde çoğu kedi içine kapanır, depresyona girer ve muhtemelen fiziksel olarak hasta olur. Öte yandan, besleyici yiyecekler , soğuk, temiz su, oyuncaklar ve  tırmalama direkleriyle temiz bir ev (düzenli olması gerekmez),  diğer her şey eşitken mutlu kedilerin temelini oluşturur.

Tarih

Bir kedinin geçmişi, kişiliğinde ve davranışında büyük rol oynar. Bir kedi yetiştiriciliğinden elde edilen çoğu safkan kediyle, birkaç nesil öncesine giden tam bir soy ağacı, satın alma fiyatının bir parçası olacaktır. Yine de tarih sadece bir soy ağacı değildir; Kuşkusuz, arka bahçedeki bir yetiştiriciden (yavru değirmeni)  satın alınan safkan bir kedinin, saygın bir yetiştiricinin evinde “ayaklarının altında” yetiştirilen bir kediden çok daha farklı bir kişiliği olacaktır.

İle evcil kedilerin sokak üzerinde bulunan veya kabul edilmiş olabilir birçoğu, hayvan barınakları , genellikle çok az kedinin tarihinin bilinir. Bir kedi taciz edici bir durumda olabilir. Önceki ailesinden biri tarafından sevilmiş olabilir, ancak bir başkası bir köpek almaya karar verdi ve kedi gitmek zorunda kaldı. Veya önceki mal sahipleri tahliye edilmiş veya borç veren tarafından evleri haczedilmiş olabilir. Bu durumlarda, kediyi arkalarında bırakmaları veya barınağa bırakmaları alışılmadık bir durum değildir.

Yukarıdaki faktörlerin herhangi bir kombinasyonu, belirli bir evdeki kedilerin çeşitli kişilik özellikleri üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. Önceki bir evde istismara uğramış bir kedi muhtemelen özel bir bakıma ihtiyaç duyacaktır, ancak sonunda tatlı, sevgi dolu bir kişiliğe sahip çok yönlü bir kedi haline gelebilir. Düzensiz, işlevsiz bir ortama veya çok sayıda stres faktörünün bulunduğu bir eve atılırsa, her zaman “korkak bir kedi” olabilir.

Kediler Arasındaki Hiyerarşi

Çok kedili evlerin çoğunun, zaman zaman ve hatta günden güne değişebilen bir gagalama düzeni vardır.

Onları çözebilir misin?

Kediler genellikle bir muammadır, önce bir kişilik özelliği, sonra başka bir kişilik özelliği gösterir. İnsanlarda bu tür davranışsal özelliğe “karamsarlık” diyebiliriz. Onlar hakkında kesin olarak söylenebilecek sadece üç şey var:

  1. Onları asla tam olarak anlayamayacaksın.
  2. İnsanların arzuladığı bir şey olan, koşulsuz sevginin nadir bir kaynağıdır.
  3. Hayatınız onlarsız boş ve sıkıcı olurdu.

Kediler neden tek patilerini kaldırır

Kediler öpüldüğünü anlar mi

Kediler neden yerde yuvarlanır

Kediyi en çok ne üzer

Kedilerin pati hareketleri

Kediler neden sırtını kamburlaştırır

Kedilerde anormal davranışlar

Kedi davranış bozuklukları

Exit mobile version