Muhabbet Kuşu
Trend

Muhabbet Kuşu Kızıştırma ve Çiftleştirme Taktikleri

Muhabbet Kuşu Kızıştırma

Muhabbet kuşunun gerekli şartlar yerine getirilerek çiftleşmeye hazır hale getirilmesine muhabbet kuşu kızıştırma denilmektedir. Bu yöntemle kuşların çiftleşmeleri veyavru vermeleri amaçlanmaktadır. Muhabbet kuşlarının bu yolla kızıştırılması için belli durumların uygun hale getirilmesi gerekir. Böylece daha sağlıklı yavrular elde edilebilecektir. Bu durum zaman alan bir süreç olduğundan hemen sonuç almayı beklemek doğru olmayacaktır.

Dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlarına göre daha erken ergenliğe girerler. Erkek muhabbet kuşları ise yedinci aydan itibaren çiftleşmeye hazır hal gelirler. Her ne kadar erken dönemde ergenliğe girseler de gerekli verimin alınabilmesi için 1 yaşlarını doldurmaları gerekir. Erken yaşta muhabbet kuşlarını çiftleştirmek uygun olmayacağı gibi 6 yaşını geçmiş muhabbet kullanırının kızıştırma yoluyla çiftleştirilmesi, kuşlardan alınan yumurtanın boş çıkması neden olabilecek veya kuşun ölümü gerçekleşebilecektir.

Muhabbet Kuşları Kızıştırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşları Kızıştırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşlarını kızıştırarak sağlıklı yavrular elde edebilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

  • Bu hususların başında doğru çifti bulmak gelmektedir. Birbiri ile uyum sağlayan çifteler daha kolay kızıştırılabilecektir. Bunun için genellikle yavru olduğu zamanlardan bu yana beraber yaşayan muhabbet kuşları birbirlerini daha yakından tanıdıkları için bu uyum çok daha kısa sürede gerçekleşecektir.
  • Muhabbet kuşları çiftleştirilmek adına yeni alınıp bir araya getirildiğinde aralarındaki çekim dikkatli bir şekilde izlenmelidir. Kavga gibi olası durumlarda kuşlar birbirinden ayrı kafeslerlere konularak alışma ve uyum süreci bu sayede sağlanmalıdır.
  • Kaliteli yavrular için dişi muhabbet kuşu 9. Aya geldiği zaman yuvaya yavruluk takılması gerekir. Dişi kuşun yavruluğa alışması için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu sürede yavruluğun takılması büyük önem arz edecektir.

Muhabbet Kuşları Kızıştırma Yolları

Muhabbet Kuşları Kızıştırma Yolları

Muhabbet kuşları kızıştırma yolları çeşitli şekillerde olmaktadır. Bunun başında gelenlerden biri de beslenme yöntemidir. Bu yolla muhabbet kuşları kolaylıkla çiftleşecek hale gelebilecektir. Özellikle nijer adı verilen tohumun bu durumda oldukça etkisi olmaktadır ve en sık tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının yemlerine bal eklemek de oldukça etkilidir.

Muhabbet kuşlarının kızıştırılmasında yumurta vermenin rolü oldukça fazladır. Yumurta ile sık beslenen kuş daha istekli hale gelecek bu durumda kızışma daha hızlı meydana gelebileceğinden, kolaylıkla sağlıklı yavru elde edilebilecektir. Ayrıca pet shoplarda satılan çeşitli baharatlar kızıştırma için oldukça etkilidir.

Muhabbet kuşlarının beslenmelerinde bazı taze yiyecekler verilmelidir. Özellikle yeşil yapraklı besinler muhabbet kuşlarının kemik yapılara etki ederek dirençli hale gelmelerine dolayısıyla daha kaliteli yavrular verebilmelerine olanak sağlayacaktır. Bir araya gelecek muhabbet kuşlarının gerekli yaş şartlarına uyması gerekir. Bir yaşından küçük muhabbet kuşları veya altı yaşından büyük muhabbet kuşları kızıştırma işleminden olumsuz sonuç verebilir.

Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamın uygunluğu kızıştırma işleminin başarılı olabilmesi için oldukça önemlidir. Kuşların bulunduğu ortam sürekli temiz ve bakımlı olmalıdır. Ortam sıcaklığı bu duruma etki eden en önemli faktörlerden biridir. Muhabbet kuşları günde ortalama 10 -12 saat uyurlar. Kızıştırma işleminde bu süreler göz önünde bulundurulmalıdır. Stresli ortamlar muhabbet kuşları için istenmeyen durumlar olduğu için stressiz bir ortam sağlandığından emin olunmalıdır.

Muhabbet kuşu kızıştırma işlemi için kafes boyutlarının istenilen şekilde olmalıdır. Çok büyük kafes tercih etmek muhabbet kuşlarının birbirinden uşaklaşmalarına neden olabilir. Bu süreç içerisinde kuşlarla temastan olabildiğince uzak durarak onların yalnız kalmaları sağlanmalıdır. Özellikler yeni alınan kuşların birbirlerini tanıma sürecinde oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşları kızıştırma işleminin daha başarılı olabilmesi için diğer bir yöntem de kuş seslerinin dinletilmesidir. Kuş sesleri muhabbet kuşlarında kızıştırma isteğini arttırarak çiftleşmelerine olanak sağlayacaktır. Bu süreçte önemli olan sabırlı olmaktadır. Kuşların yumurtlaması ve yavrulaması belli süre içerinde gerçekleşeceğinden bu süreyi sabırla beklemek gerekecektir.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme ve Kızıştırma Sesi

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu