Köpekler

Köpekler Yumurta Yiyebilir mi?

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ve yumurta, sabah gitmenize yardımcı olacak ucuz, besleyici bir temel öğedir. Ama Köpeğiniz özlemle omletinize veya çırpılmış yumurtalarınıza bakmaya başladığında, dört ayaklı arkadaşınızın sizinle birlikte yemek yemesine izin vermek güvenli midir?

Kısa cevap evet. Haşlanmış veya pişirilmiş olsun, yumurtalar köpeğiniz için harika yiyecekler veya besin takviyeleri yapabilir.

Yumurtaların Köpekler İçin Faydaları

Yumurtalar proteinle doludur ve birçok temel amino ve yağ asidi, A ve B12 gibi vitaminlerin yanı sıra folat, demir, selenyum ve riboflavin bakımından zengindir; bunların tümü, gelişmiş deri ve köpekler için bir dizi sağlık yararı sağlayabilir. daha güçlü dişler ve kemikler için kaplama sağlığı. Bu nedenle yumurta, birçok ev yapımı evcil hayvan diyetinde ortak bir bileşendir ve çoğu köpek için güvenli ve besleyici kabul edilir.

Uyarı -Tuz gibi katkı maddeleriyle baharatlanmış veya soğan veya diğer potansiyel olarak zararlı malzemeler içeren bir omlette bulunan yumurtaları sunmadığınızdan emin olun. Ayrıca, yumurtaların yağ, tereyağı veya biber gibi başka katkı maddelerine sahip olmadığından da emin olmak isteyeceksiniz, bu da köpeğiniz için potansiyel olarak zararlı olabilir. Köpeğinizin basit bir damağı vardır ve yine de herhangi bir baharat olmadan kasesindeki yumurtaların her ısırığını yutması muhtemeldir. (Her ne kadar bazı çırpılmış yumurtaların üzerine bir tutam peynir, özel bir muamele olarak iyi olabilir).

Bununla birlikte, yumurtalar köpeğinizin diyetine güvenle dahil edilebilirken, asla birincil besin kaynağı olmamalıdır. Genel fikir birliği, yumurtaların yüksek kaliteli bir ticari gıda veya et bazlı diyete ek olarak kullanıldığında haftada birkaç kez ölçülü olarak sunulabileceğidir .

Köpeğinizin Yumurtalarını Nasıl Beslersiniz?

Yumurtalar Rover için güvenli bir “insan maması” olsa da, evcil hayvanınıza yumurta vermeden önce her zaman veterinerinize danışmak isteyeceksiniz, özellikle de yumurtaların aşırı beslenmesi obeziteden Salmonella gibi hastalıklara kadar değişen sağlık sorunlarına neden olabilir. Besinlerle dolu olsalar da, yumurtaların yağ oranı da yüksektir, bu nedenle fazla kilolu köpeklerin evcil hayvan sahipleri, bu protein santrallerini sunarken her zaman ölçülü davranmalıdır.

İster inanın ister inanmayın, yumurtalar sadece köpeğiniz için sağlıklı (ve şahane) bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda mama midesi çok zor olduğunda tavuk ve pilav gibi karın sorunlarını gidermeye bile yardımcı olabilir. Veterineriniz, evcil hayvanınızın kaç yumurtayı tolere edebileceği konusunda size rehberlik edebilir.

Çiğ gıdalardan elde edilen bir miktar bakteri evcil hayvanınız için faydalı olabilirken, yumurtalarınızı uygun şekilde saklamak, zararlı bakterilerin güvenli bir seviyede tutulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca mümkün olduğunda organik, serbest dolaşan yumurtalar için alışveriş yapmak isteyeceksiniz.

Köpekler İçin Yumurtaların Tehlikeleri

Tarihsel olarak köpeklerin kuşların yuvalarını kaptığı ve yumurtaları tamamen çiğ yuttukları biliniyordu – gevrek kabuk da dahil – ama bu, elbette günümüzün evcil hayvanları için tavsiye edilmiyor. Çiğ veya az pişmiş yumurta tüketmek, tıpkı insanlar için olduğu gibi, köpeğiniz için de doğal riskler taşır – ve bu yan etkiler nispeten nadir olsa da, veteriner hekimler, köpeğinizi beslemeden önce yumurta pişirmenizi önerir.

Uyarı – Hem evcil hayvanlar hem de insanları çiğ yumurtalardan Salmonella gibi hastalıklara yakalanma riski altındadır . Evcil hayvanınızda kusma, ateş, ishal (kanlı olabilir), iştahsızlık veya azaltılmış aktivite seviyesi. Kanser, enfeksiyon veya diğer ciddi sağlık sorunları olan evcil hayvanlar, bağışıklık sistemleri potansiyel kontaminasyon riskiyle başa çıkmak için donatılmayabileceğinden, özellikle çiğ yumurtalardan kaçınmalıdır.

Çiğ yumurta beyazlarının uzun süre beslenmesinin neden olduğu, evcil hayvanınıza yumurta beslemenin daha az bilinen bir diğer tehlikesi, biyotinin vücuda emilimini engelleyen yumurta beyazlarında bulunan bir enzimin neden olduğu biotin eksikliğidir. Biotin, hem köpeklerde hem de insanlarda sağlıklı cilt, metabolizma, sindirim ve hücreleri destekleyen bir B kompleks vitaminidir. Yumurta akı sindirime müdahale edebilen bu enzim inhibitörlerini içerdiğinden – özellikle yavru köpeklerde ve yaşlı köpeklerde – yumurtalar her zaman ölçülü olarak köpeğinize sunulmalıdır. Köpeğinizde biotin eksikliğine neden olmak için aşırı miktarda yumurta gerekse de, veteriner hekimler hala denize düşmemesi konusunda uyarıyorlar.

Ve her zaman olduğu gibi, köpeğinizin çırpılmış veya haşlanmış yumurtaları herhangi bir sorun olmadan atıştırmasını tolere edebilmesi için, her türlü mide rahatsızlığı belirtisi için evcil hayvanınıza göz kulak olun.

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu