Kilo Alımının Arkasındaki 7 Tıbbi Neden

Kilo Alımının Arkasındaki 7 Tıbbi Neden

Kilo Alımının Arkasındaki 7 Tıbbi Neden

Evcil hayvanınız aşırı kilolu ve vicdanlı evcil hayvan sahibi olarak evcil hayvanınızın diyetinde ve aktivite seviyelerinde gerekli değişiklikleri yaptınız, ancak evcil hayvanınız hala aşırı kilolu. Aslında sadece kilolu olmakla kalmıyor, daha fazla kilo alıyor gibi görünüyor. Diyet ve egzersiz sorunu çözmüyorsa, başka ne var?

Beslenme alışkanlıkları ve aktivite eksikliği dışında kilo almanın başka geçerli nedenleri vardır. İşte en olası suçlulardan yedi tanesi.

Gebelik

Bu kilo almanın ve göbekli görünümün en belirgin nedenidir. Açık gibi görünse de, bazı evcil hayvan sahipleri, yüzlerine baktıklarında miniklerin bir çöpü olana kadar kedilerinin veya köpeklerinin hamile olduğunun tamamen farkında değildir. Dişi bir köpek veya kedi kısırlaştırılmazsa hamile kalabilir ve bunun olması uzun sürmez. Arka bahçede gözetimsiz birkaç dakika, istenmeyen bir hamileliğe yol açabilir.

Öyleyse, köpeğinizi sadece bariz bir sebep olmadan kilo aldığı için sıkı bir diyet veya egzersiz rejimine sokmayın. O sadece “bekliyor” olabilir.

Sıvı birikmesi

Kalp hastalığının yaygın bir yan etkisi , karın bölgesindeki aşırı sıvı için kullanılan tıbbi terim olan assit adı verilen bir durumdur . Dışa doğru belirti, aşırı yemek yeme veya egzersiz eksikliği ile çakışmayan genişlemiş bir göbeğidir. İç organların tümörleri veya hastalıkları dahil olmak üzere diğer durumlar da vücudun bu şekilde tepki vermesine neden olabilir. Çok genç hayvanlarda, karındaki anormal miktarda sıvı, doğuştan bir kusur nedeniyle kalpte anormal kan akışının bir sonucu olabilir. Asitlerin başka bir nedeni, dolaşım sisteminin karaciğeri baypas ettiği (şant yaptığı) bir karaciğer şantı olarak da adlandırılan portosistemik bir şantla bağlantılı olabilir.

Kedilerde, kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP), abdominal sıvı tutulmasının ana nedenlerinden biridir.

Kilo Alımının Arkasındaki 7 Tıbbi Neden

Reçeteli ilaçlar

Kilo almaya da yol açabilecek bazı reçeteli ilaçlar vardır, özellikle uzun süre alınırsa. Evcil hayvanınız herhangi bir ilaç kullanıyor ve aynı zamanda basit yiyecek yönetimi ve orta düzeyde egzersiz yoluyla kontrol edemeyeceğiniz bir kilo problemi yaşıyorsa, ilacın kiloyla ilgili olup olmadığını görmek için veterinerinize danışmanız gerekecektir. farklı ilaçlar veya daha düşük doz, daha fazla kilo alımını önleyebilir.

Parazitler

İç parazitler, özellikle karın duvarlarında ve bağırsaklarda bulunan türler (bu türlerle sınırlı olmamakla birlikte), genellikle istila alanı çevresinde sıvı birikmesine neden olarak göbekli bir görünüme neden olur. Bu genellikle bağışıklık sistemleri parazit istilasının etkilerine direnecek kadar güçlü olmayan genç hayvanlarda görülür ve ağır bir iç parazit yükü olduğunda daha şiddetlidir.

Standart bir muayene sırasında, veteriner hekiminiz vücutta parazitlerin varlığını gösterecek bir veya daha fazla kan, sıvı ve dışkı örnekleri alacaktır. Belirli bir parazit türü belirlendikten sonra, veteriner hekiminiz uygun parazit ilacı yazabilecektir .

Hipotiroidizm

Tiroid bezleri, vücudun enerjiyi ne kadar hızlı kullandığının baş kışkırtıcısı olan tiroid hormonlarının üretiminden sorumludur. Yani, enerjinin metabolize edildiği hız. Besin şeklinde enerji vücuda alınır ve normal sağlık koşullarında vücut bu enerjiyi normal aktivite sırasında yakar. Bununla birlikte, tiroid hormonlarının yetersiz üretimi yavaş bir metabolizmaya neden olabilir.ve vücutta çok fazla enerji tutulması, bu da bir ağırlık yükü ile sonuçlanır. Bu durumun adı hipotiroidizmdir ve burada ön ek hipo “alt” anlamına gelir. Evcil hayvanınızın çok az yerken bile kilo almaya devam ettiğini gözlemlemek kafa karıştırıcı olabilir. Bunun nedeni, aldığı az miktardaki gıda enerjisinin bile metabolik süreçten salınmak yerine depolanmasıdır.

Bu bozuklukta görülen diğer semptomlardan bazıları yorgunluk, tüylerin kabalaşması, yavaş kalp atış hızı ve kaşıntılı, kuru cilttir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın altta yatan bir hipotiroidizm vakası olup olmadığını belirlemek için bazı basit kan testleri yapabilir. Hipotiroidizm teşhisi pozitifse, doktorunuz bunu tedavi etmek için ilaç yazabilir.

Cushing Hastalığı (Hiperadrenokortizm)

Genellikle yaşlı hayvanlarda, özellikle yaşlı köpeklerde görülen Cushing hastalığı, protein, karbonhidrat ve metabolik düzenlemenin önemli bir yönü olan glukokortikoid hormonların uzun süreli aşırı üretiminden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hormon, adrenal bezlerle (böbreklerin yakınında bulunur) ve hipofiz bezleriyle ilgilidir ve bu bezlerden birinde anormal bir şey olduğunda gelişir.

Hipofiz Cushing’lerde, duruma en çok bezin aşırı ACTH üretmesine neden olan bezdeki bir tümör neden olur. Bu, Cushing’in en yaygın biçimidir. Adrenal Cushing’lerde durum, bir steroid hormonu olan aşırı kortizol üretiminden kaynaklanır . Cushing hastalığı genellikle kas güçsüzlüğü ve zayıflığı, aşırı susama, iştah artışı, idrar yolu enfeksiyonları, hızlı kilo alımı ve saç dökülmesi ile belirtilir.

En belirgin dış belirtilerden biri, karın kaslarının harcanması ve yağın karın bölgesine kayması nedeniyle ortaya çıkan göbek göbeğidir. Evcil hayvanınızın Cushing hastalığına sahip olduğundan şüpheleniyorsanız tam kan, idrar ve kimya profili için evcil hayvanınızı bir veterinere götürmeniz gerekecektir.

Kabartmak

Bazı köpekler, geçmişleri, mevcut yaşam koşulları, sağlıkları veya kişisel özellikleri nedeniyle, köpek mamalarını hızla yerler. Bu davranışa, bazı evcil hayvan sahipleri tarafından yiyeceğin “kurtulması” olarak bahsedilir ve genellikle köpeğin yemeğini tatmadan veya çiğnemeden – ya da “yutarak” yiyormuş gibi göründüğü söylenir. Aslında bu, hemen hemen olan şeydir. Köpek yemeğini “aşağı indirirken”, aynı zamanda büyük miktarlarda hava yutmaktadır.

Diğer yazımıza göz attınız mı = Köpekler Ne Kadar Su İçer?

leave your comment


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.