Site icon Pet Bilgi

Kedilerde İp Yutma – Kediler İp Yutunca Ne Olur?

Hem yavru kediler hem de yetişkin kediler ip, iplik ve benzerleriyle oynamayı sever. Ancak bu, kedinizin ipi yemesi riskini beraberinde getirir ve bu da bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bir kedi sahibi olarak, ip yutmanın tehlikelerinin ve ipin hala kedinizin gastrointestinal kanalında olduğuna dair işaretlerin farkında olmanız gerekir.

Kediler Neden İpleri Yutar?

Kediler doğal olarak eğlenceli hayvanlar olsa da, genetik olarak ipleri (veya diğer uzun, ince nesneleri) yutmaya yatkın olabilirler. 

Diğer bir neden, kedinizin pika olarak bilinen obsesif-kompulsif davranışa sahip olması olabilir. Pika, gıda dışı materyal yeme davranışıdır. En yaygın malzeme yündür (battaniyelerden veya çoraplardan), ancak bazı kediler kağıt, plastik, ayakkabı bağcığı veya ip yer. Pikadan şüpheleniyorsanız, kediniz için bir tedavi planı hazırlaması için veterinerinizle konuşun.

Kediler İp Yutunca Ne Olur?

Doğrusal yabancı cisim , kedilerin yediği ip ve benzeri uzun, ince malzemeler için veterinerlik terimidir. Kediniz oltaya, ipliğe, diş ipine ve hatta kolayca çiğnenmeyen uzun yapraklı otlara erişmiş olabilir. Bu öğeler, kedinizin sindirim sisteminden geçerken genellikle bozulmadan kalır.

Bazen geçiş sorunsuzdur, ancak diğer zamanlarda yabancı cisim toplanır ve tıkanmaya neden olur. Pürüzlü kenarlar veya takılı iğneler veya kancalar iç tahrişe ve hatta delinmeye neden olarak ciddi bir enfeksiyona neden olabilir.

İp, kedinin dilinin tabanına takılırsa ve diğer ucu artık kedinizin midesine veya bağırsağına daha derin olmasına rağmen geçemezse başka bir sorun ortaya çıkar.

İp Yutmanın Belirtileri

Kediniz, doğrusal bir yabancı cismi yuttuktan sonra hiçbir belirti göstermeyebilir. Belki kedinizin bir iple oynadığını ve onu çiğnediğini gözlemlediniz; sonra ip gitmişti. Kedinizin ipi yuttuğunu varsayarsınız, ancak kedi normal davranmaya devam eder.

Herhangi bir komplikasyon yoksa, kediniz ipi 10 ila 24 saat içinde dışkısından geçirmelidir. Sorun, kedinizin ne kadar yediğini ve sindirim sisteminde herhangi bir kalıntı olup olmadığını bilmenin genellikle imkansız olmasıdır.

İpi, kedinizin sindirim sistemi boyunca hareket etmekte sorun yaşarsa gelişebilecek semptomları izleyin:

Semptomların ortaya çıkması anında olabilir veya yutulan malzeme miktarına ve kapatılıp kapatılmadığına bağlı olarak zamanla ortaya çıkabilir. Tipik olarak semptomlar bir ila iki gün içinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bir kedinin haftalar önce bir şeyler yemesi ve sadece küçük semptomlar göstermesi mümkündür.

Kedilerde İp Yutma

Tedavi

İpi kedinizin dilinin altında (boğazından aşağı doğru uzanan) veya anüsten çıkıntılı görürseniz, ipi asla çekmemeniz önemlidir  . Bu, sicim gastrointestinal sistemi “akordeonla yukarı kaldırabileceğinden” hasarı çok daha kötü hale getirebilir ve çekilmesi hassas dokuyu yırtarak ölümcül bir enfeksiyona neden olabilir.

Kedinizin doğrusal bir yabancı nesneyi yuttuğunu düşündüğünüzde tavsiye için her zaman veterinerinizi arayın. Dilin etrafındaki ipi görürseniz, kedinizi veterinere götürün, böylece güvenle çıkarılabilir.

Daha ciddi semptomlardan herhangi biri geliştiyse, veterinerinize de gitmelisiniz. Kedinin dışkısındaki ipin tamamını geçtiğini düşünseniz bile, midesinde veya bağırsağında hala sorunlara neden olan bir miktar olabilir.

Kediniz ipi anüsünden geçiriyorsa ve herhangi bir semptomu yoksa, ipi makasla keserek kısaltabilirsiniz. Doğa yoluna devam ederken, hızlı bir kontrol için veterinerinize danışmanız en iyisidir. Bu, “bir gram önleme, bir kilo tedaviye değer” durumudur. 

Gastrointestinal kanalda hala bir ip varsa, ne kadar uzun süre beklerseniz, ipin ciddi doku hasarına, enfeksiyona veya olası bir kopmaya neden olma şansı o kadar artar. Veterineriniz en iyi hareket tarzını belirlemenize yardımcı olabilir.

Veterinerde Ne Olur

Veteriner, fizik muayene ve palpasyonla başlayacak ve gerekli olan tek şey bu olabilir. Yabancı bir nesnenin varlığıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, X-ışınları veya kan çalışması gibi ek teşhis prosedürleri uygulayabilirler. Komplikasyonlar durumunda veya kedinizin ipi kendi başına geçirme olasılığı düşükse, veterinerin, sindirim sistemini (anestezi altında) veya ameliyatı keşfetmek için cerrahi olmayan bir prosedür olan bir endoskopi yapması gerekebilir. Endoskopi, dizenin gerçek zamanlı bir görünümünü sunar ve sonraki adımları belirleyebilir. Genellikle ameliyattan önceki ilk adım olur.

Bir endoskopiden iyileşme genellikle oldukça hızlıdır. Kedi muhtemelen prosedürle aynı gün eve gidecek. Veteriner anestezinin etkilerinden kurtulana kadar bekleyecek ve sonra bırakacaktır. Ameliyat değişebilir ancak bir gece kalmayı gerektirebilir.

Önleme

Evcil hayvan oyuncaklarında gözetim ve dikkatli olun. Oyuncaklar, kedilerin ihtiyaç duyduğu eğlence ve egzersiz için harikadır. Ancak, evcil hayvanların bir oyuncağın bir kısmını veya tamamını yutarak kırılabileceğini, yırtabileceğini veya yutarak sorunlara neden olabileceğini tahmin etmek önemlidir.

Evcil hayvanlar için oyuncak alırken her zaman güvenliği göz önünde bulundurun ve evinizi mümkün olduğunca kedi için güvenli hale getirin. İpliği, oltayı, kurdeleleri, ipleri ve hatta kullanılmış diş ipini kedinizin ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

[toggle title=”” state=”open”]Evcil hayvanınızın hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal veterinerinizi arayın. Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanınızı inceledikleri, evcil hayvanın sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanınız için en iyi tavsiyeleri verebilecekleri için her zaman veterinerinize danışın.[/toggle]

Exit mobile version