Kediler

British Shorthair Cinsi Ve Özellikleri

British Shorthair kedi İngiltere kökenli bir kedi cinsidir.

British Shorthair En yaygın renkler “British Blue” ve bakır gözlerdir. Tarih Mısır’da ortaya çıkmasına rağmen, İngiltere’yi işgal eden Romalılarla birlikte İngiltere’ye geldiğine inanılıyor. En eski kedi ırklarından biri olarak kabul edilir ve yüzyıllar boyunca pek değişmemiştir.

1914 ve 1918 yılları arasında İran kedileriyle melezlenerek uzun tüylü genlere sahip bir versiyon üretildi. Fiziki özellikleri Saçları kısa ve kalın, yüzleri yuvarlaktır. Göz yapısı yuvarlak ve büyüktür. Görünümleri şişman ve yumuşak olmasına rağmen bacakları ve pençeleri kaslı ve güçlü, omuzları geniş ve güçlüdür.

En yaygın rengi mavi (gri) olmasına rağmen bilinen tüm kedi renk ve desenlerine sahip olabilir. Mavi çok popüler olduğu için bu kedilere “İngiliz Mavi Kedileri” denir. İskoç kıvrımlı kedilere çok benzerler. Fark; kulakları dik ve yüzleri dış hatlarından daha uzundur.

Dost bir karaktere sahiptirler. İskoç kıvrımlı kedilerden daha enerjik ve aktiftirler. Diğer birçok kedi ırkından daha geç gelişirler ve genellikle 3 ila 5 yıl arasında olgunlaşırlar. Vücut yapıları nedeniyle kilo almaya eğilimlidirler ve tembellikleri nedeniyle de memnuniyetle karşılanırlar.

British Shorthair

Düzenli egzersiz yapın ve özel bir diyet uygulayın. Ağırlıkları ortalama 3-10 kg arasındadır. Teslimat süreci riskli olabilir ve bir veteriner kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

SAĞLIK

İki tür genetik hastalık vardır.

Hipertrofik kardiyomiyopati adı verilen bir tür kalp hastalığı.

Hemofili B adı verilen bir kanama bozukluğudur.

DNA testi ile tespit edilebilir. Kürk, renk ve desen Britanya ile ilgili stenografi kedinin kürkü, cinsin ikonik özelliklerinden biridir. British blue en yaygın renk olmasına rağmen her renk ve desende British shorthair kedileri görülebilir.

Yeni Doğmuş Kediler Ne Zaman Yıkanır? yazımızı görüntülediniz mi?

Pet Bilgi

Muhabbet kuşu besler ve yetiştiririm ayrıca muhabbet kuşu eğitimleri hakkında bir çok deneyim ve bilgi sahibiyim. Kedileri ve Köpekleri çok seviyor ve 1 tane olmak üzere kedi besleniyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu